Mediji kao devedesetih

18:34 25. 04. 2023. FoNet | Maša Kočović

BEOGRAD - Stanje u medijima u Bosni i Hercegovini ni 30 godina nakon rata nije se mnogo promenilo, a neregulisanje zakona o medijima posredno je dozvolilo širenje mržnje i netolerancije u javnosti, rečeno je na današnjem razgovoru o knjizi "Televizija pod opsadom" autora Mehmeda Agovića.

Predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonja Biserko upozorila je na instrumentalizaciju medija devedesetih godina u cilju ostvarivanja nacionalističkih interesa, a posebno onih iz Beograda, i ocenila da je tako stvorena etnička podela problem koji i danas opterećuje Bosnu.

Biserko je istakla snagu srpske ratne propagande koja je promovisala tezu o ugroženosti srpskog naroda i navela da se može reći da je i u aktuelnom političkom kontekstu, kako unutrašnjem, tako i spoljnom, ta teza i dalje dominirajuća.

U Srbiji je postignut konsensus oko srpskog nacionalnog pitanja, zbog čega je uloga medija u homogenizaciji srpske nacije i pripremama za rat dobila prvorazrednu ulogu. Nema ni nagoveštaja o normalizaciji odnosa u regionu, a kamoli pomirenja. Upravo je nacionalizam u medijima, koji je konstanta, protivrečan politici pomirenja, kazala je Biserko. (kraj) is/mk/bdr

Share: