Druga faza revitalizacije RHE

15:28 03. 03. 2025. FoNet | Katarina Stankov

BEOGRAD - Elektroprivreda Srbije (EPS) saopštila je danas da je radovima na agregatu R2 počela druga faza revitalizacije reverzibilne hidroelektrane (RHE) "Bajina Bašta", navodeći da je radni vek revitalizovanih agregata produžen za nekoliko decenija, što će biti velika podrška elektroenergetskom sistemu Srbije.

Direktor za proizvodnju energije u ogranku "Drinsko-Limske HE" Dušan Trišić izjavio je da je RHE praktično rezervna elektrana koja je sposobna da svojom snagom zameni bilo koji drugi agregat u sistemu EPS, a istovremeno, zahvaljujući svojim karakteristikama, može da pokrije vrhove dnevne potrošnje.

Planirano je da se za sedam meseci završe radovi na opremi pumpe turbine motor generatora, pobudnog sistema generatora, sistema upravljanja i sistema električnih zaštita i opremi generatorskog napona. Time će biti obuhvaćeno kompletno tehnološko stablo agregata i biće značajno povećana pouzdanost rada RHE "Bajina Bašta", navodi EPS. (kraj) vbr/ks/dj

Share: