Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel

KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2025 - All rights reserved
Društvo
Demostat: Pad poverenja u EU
17:57 28. 03. 2025. FoNet | Ivana Šanjević
BEOGRAD - Pad poverenja u Evropsku uniju (EU) primeten je i kod evropski orijentisanih građana, navodi se u Demostatovoj internoj analizi javnog mnenja u jeku protesta koji traju četiri meseca, a rezultati pokazuju da ispitanici navode EU kao najbolje mesto za Srbiju, ali su razočarani odnosom njenih zvaničnika prema situaciji u zemlji.
Taj pad poverenja, odnosno rast evroskepticizma, zabeležen je najviše kod obrazovanih birača iz urbanih sredina, mlađe i srednje generacije, a svoj stav uglavnom objašnjavaju licemernim ponašenjem EU prema situaciji u Srbiji.
Licemerje i dvostruki standardi su stara praksa EU, bilo je nje podosta i ranije, ali je bivalo sve ogoljenije kako se zaoštravala kriza čiji je povod bila nesreća na železničkoj stanici u Novom Sadu, navodi se u analizi Demostata.
Nalazi interne analize pokazuju i da građani smatraju kako EU od stanja društva, demokratije, pravne države i slobode medija, očigledno više interesuje stav prema Ukrajini, realan, ne propagandni, Kosovo, Bosna i Hercegovina, kontrola migranata, ekonomski interesi.
Studentski protest je politizovao i aktivirao i deo od otprilike 30 odsto, od ukupnog broja birača, tradicionalnih apstinenata, napravio je i od otpora litijumu veći upliv u bazu podrške tvrdih birača Aleksandra Vučića, labaveći tu podršku.
"Davno, kad je imao samo jednu političku želju – da postane gradonačelnik Beograda, i kad je u tim izbornim mečevima gubio od Nenada Bogdanovića i Dragana Đilasa, Vučić se uzdao i u 'meki DS', kako ga je on zvao, i koji bi presaldumio na njegovu stranu ili apstinirao. Sociološki se sad nazire i 'meki SNS', što je alarm za uzbunu, jer Vučić se uvek oslanjao na čvrstu podršku", konstatuje programski direktor Demostata Zoran Panović.
Studentski protest je učvrstio birače opozicionih partija, ali sa bitnom naznakom da nisu svi učesnici protesta u Beogradu za opoziciju, ali su svi protiv Vučića, navodi se u analizi.
"Takozvana promena sistema, poštovanje Ustava, nezavisnost istitucija, bi značila i reformisani režim. Teško je zamisliti novu Vučićevu liberalnu fazu’, kao što ni u dominantnoj partiji, SNS, očigledno nema reformskog potencijala, niti liderskog kapaciteta za proces 'devučićizacije SNS'", konstatovano je u analizi.
Eventualno ideološko profilisanje studentskog protesta smanjilo bi njegovu homogenost i mobilizatorski potencijal, pa Demostat ocenjuje da je jedina uspešna ideologija studentskog pokreta ustavni patriotizam, najmanji zajednički imenitelj za šaroliku bazu podrške među građanima. (kraj) vip/ivt/mk
Tagovi: