Prva Nemica u svemiru

21:15 01. 04. 2025. FoNet | Desk

BEOGRAD - Rabea Roge (Rogge) iz Berlina je prva Nemica koja je odletela u svemir, sa kosmodroma Kejp Kanaveral u SAD, u utorak rano ujutro, javlja DPA.

Kapsula "Dragon" otisnula se uz pomoć rakete Falcon-9 kompanije SpaceX milijardera Ilona Maska (Elon Musk).

Misija "Fram2" – nazvana po norveškom istraživačkom brodu iz 19. veka – treba da traje oko četiri dana.

Kapsula će leteti po novoj orbiti iznad polarnih oblasti Zemlje.

Sa visine od 425 do 450 kilometara, istraživaće se svetlosni fenomeni u atmosferi, a mogu da se očekuju i prvi rendgenski snimci ljudi u svemiru.

Tokom misije su planu su 22 naučne studije.

Let je finansirao još jedan milijarder, Maltežanin Čun Vang, koji se obogatio trgovanjem kriptovalutama i koji je isto u posadi.

Kako je Roge ispričala u jednom intervjuu, pre nekoliko godina upoznala je Čuna tokom ekspedicijskog treninga na Svalbardu i razgovarala s njim o svemiru.

Kasnije ju je milijarder pitao da li želi da se pridruži letu.

Posada se mesecima intenzivno pripremala.

Sa Floride su poleteli i norveška filmska autorka Janike Mikelsen (Jannicke Mikkelsen), kao i vodič za polarne ekspedicije Erik Filips (Eric Philips) iz Australije.

"Naša posada je snažna, naš trening je jak i naš cilj nije samo da pomerimo granice, već i da stvorimo nove mogućnosti za svemirska istraživanja i nauku", rekla je Roge pre poletanja za dpa.

Posle misija "Inspiration4" 2021. i "Polaris Dawn" 2024 – obe takođe u organizaciji Maskove kompanije – ovo je treći let u svemir sa posadom u kojoj nema profesionalno obučenog astronauta.

"Niko od nas čak ni pilotsku dozvolu nema", rekla je Roge.

"Sada je važno učiniti svemirske letove dostupnijima, umesto da ih posmatramo kao ekskluzivne. Samo tako možemo planirati nove, još zanimljivije svemirske misije i pomerati granice."

Do sada je u svemiru boravilo 12 nemačkih državljana, ali među njima nije bilo žena, prema podacima Nemačkog centra za vazduhoplovstvo i svemirska istraživanja (DLR).

Bilo je više kandidatkinja i rezervnih astronautkinja, ali nijedna do sada nije zaista poletela.

Tokom misije, pet žena će istovremeno biti u svemiru: Roge i Mikelsen,na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) američke astronautkinje En Meklejn (Anne McClain) i Nikol Ejers (Nichole Ayers), a na kineskoj stanici "Tiangong" je Vang Haoze.

Prva žena u svemiru bila je Valentina Tereškova, koja je 16. juna 1963. letela u svemirskom brodu "Vostok 6".

Zbog svog skoro trodnevnog boravka u bestežinskom stanju, Ruskinja, čiji je radio-pozivni znak bio "čajka" (galeb), danas se u Moskvi smatra živom legendom. Sovjetski Savez je tada, u svemirskoj trci protiv SAD, proslavio veliki trijumf.

Roge, kojoj je 29 godina, učestvuje u misiji "Fram2" zvanično kao naučna specijalistkinja. Studirala je elektrotehniku i informacionu tehnologiju na ETH Cirih, a za doktorsku disertaciju prešla je na Norveški univerzitet za nauku i tehnologiju.

U svemir je ponela, između ostalog, spomen-medalju u čast pionira letenja Ota Lilientala (Otto Lilienthal, 1848–1896) i malu repliku Zvona slobode iz Gradske kuće u berlinskom Šenebergu – okrugu u kojem je rođena.

Ima i analogni fotoaparat. "Jedva čekam da vidim kako će filmovi ispasti." (kraj) dep/mk

Share: