Kolonija belih roda sve veća

15:59 24. 06. 2026. FoNet | Bojana Milovanović

BEOGRAD - Najveća kolonija belih roda u Srbiji i jedna od najvećih u Evropi nastavlja da raste na nedovršenom objektu pored auto-puta u Novom Sadu, a ove godine broji fascinantnih 75 aktivnih gnezda, saopštilo je danas Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije povodom Svetskog dana roda.

Na ostacima betonskog objekta pored auto-puta u Novom Sadu završeno je snimanje i kartiranje kolonije belih roda (Ciconia ciconia), tokom kojeg je utvrđeno prisustvo čak 75 aktivnih gnezda.
 
Prema dostupnim podacima, veća je samo kolonija belih roda u gradu Alfaro na severu Španije, gde je zabeleženo oko 120 gnezda. (kraj) vem/bom/mk
Share: