Preminuo Sem Nil

09:30 13. 07. 2026. FoNet | Eldin Hadžović

SIDNEJ - Novozelandski glumac Sem Nil preminuo je iznenada danas u Sidneju, u 78. godini života, nakon što se prethodno oporavio od raka, saopštila je njegova porodica.

Vest o smrti glumca, poznatog po ulogama u filmovima "Park iz doba Jure" i brojnim drugim ostvarenjima tokom više od pet decenija karijere, izazvala je brojne reakcije u Australiji i Novom Zelandu.

Premijer Australije Entoni Albaneze oprostio se od Nila, ističući da je glumac "bolest podneo sa istim dostojanstvom, humorom i uverenjem koji su davali snagu svakom njegovom nastupu".

"Bio je duhovit, promišljen i nenametljiv. Biće veoma žaljen i dugo pamćen", naveo je Albaneze u objavi na društvenim mrežama.

Premijer Novog Zelanda Kristofer Lukson ocenio je da je Sem Nil bio "jedan od velikana" i da je tokom više od 50 godina karijere predstavljao novozelandske priče publici širom sveta.

"Njegovi talenti pomogli su da naša filmska industrija postane ono što je danas - jedan od naših najvećih kulturnih izvoza", naveo je Lukson.

Bivša premijerka Novog Zelanda Helen Klark napisala je da je Nil bio legendarni novozelandski glumac koji je toj zemlji doneo veliki ponos kroz brojne glavne uloge i međunarodno priznanje.

Australijska glumica Magda Šubanski rekla je da je "potpuno slomljena" vešću o smrti prijatelja.

"Poslednji put kada smo razgovarali, bilo mu je veoma dobro. Moje srce je uz njegovu porodicu i sve koji ga vole - a takvih je mnogo", navela je ona.

Sem Nil rođen je u Irskoj, a odrastao je na Novom Zelandu, gde je izgradio jednu od najuspešnijih glumačkih karijera u istoriji te zemlje. Ostao je upamćen po međunarodnim filmskim ulogama, ali i kao jedan od najznačajnijih ambasadora novozelandske kinematografije. (kraj) elh/dj

Share: