Vreme: Falsifikovali dozvolu

17:36 24. 02. 2025. FoNet | Andrijana Milaćević Vukosavljević

BEOGRAD - Menadžerka Infrastrukture Železnice S.K. i više drugih osoba koje su danas uhapšeni terete se da su falsifikovali dozvolu za probni rad Železničke stanice u Novom Sadu, saznaje nedeljnik Vreme.

Kad je svečano otvarana, pre pada nadstrešnice, Železnička stanica u Novom Sadu imala je dozvolu za probni rad, koja godinu dana važi umesto upotrebne dozvole, ali je ta dozvola, po svemu sudeći, bila falsifikovana, piše portal Vremena, navodeći da je to razlog za današnja hapšenja.

U trenutku pada nadstrešnice, pod kojom je poginulo 15 ljudi, stanica je imala samo tu dozvolu za probni rad, navodi Vreme.

Prema Zakonu o planiranju i izgradnji, dozvola za probni rad, koju izdaje kompanija ovlašćena za tehnički pregled objekta, zamenjuje upotrebnu dozvolu na period od godinu dana.

Osim menadžerke za razvoj u Infrastrukturi Železnice S.K, uhapšena su i tri člana komisije za tehnički pregled železničke stanice u Novom Sadu, dok se jedno lice nalazi u bekstvu.

Za tehnički pregled objekta bio je zadužen tročlani konzorcijum kompanija- Trioprojekt, Beogradčvor i KBV Datacom, ukazuje nedeljnik.

Oni su, kako se navodi, u aprilu prošle godine sačinili Izveštaj o izvršenom tehničkom pregledu objekta, u okviru kojeg je u zapisniku navedeno da ne postoje nedostaci koji utiču na stabilnost i funkcionalnost objekta.

To ukazuje da je u julu prošle godine, kada su stanicu otvorili ministar građevinartsva Goran Vesić, predsednica Vlade Vojvodine Maja Gojković, gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić i direktorka Infrastrukture Železnica Jelena Tanasković, postojala dozvola za probni rad, koja je bila na snazi do aprila ove godine.

Vreme ocenjuje da bi hapšenje osumnjičenih za izdavanje falsifikovane dozvole za probni rad moglo da obori deo optužnice Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, jer se u optužnici, u koju je Vreme imalo uvid, tereti više državnih funkcionera da su bili u obilasku železničke stanice, „a znali su da ne postoji upotrebna dozvola“.

Vreme je imalo uvid u više rešenja u kojima se potvrđuje da su Elektromreže Srbije (EMS) izdale dozvole za priključak Železničke stanice u Novom Sadu na struju.

Prema važećem zakonu, tu dozvolu EMS može da izda samo ako postoji dozvola za probni rad ili upotrebna dozvola, navodi u tekstu nedeljnik Vreme. (Kraj) is/am/bdr

Share: