Alvarez & Marsal u Srbiji

13:05 05. 12. 2024. FoNet | Desk

BEOGRAD - Jedna od najpoznatijih konsultantskih kuća u svetu Alvarez & Marsal, čije se sedište nalazi u Njujorku, proširila je poslovanje na teritoriju Srbije i jugoistočne Evrope, saopštila je ta konsultantska grupa.

Alvarez & Marsal, kao globalni lider u finansijskom konsaltingu, prepoznao je tržišta Srbije i jugoistočne Evrope kao nov i značajan subjekat u dinamičnom svetu finansijskih usluga, izjavio je viši direktor za finansijsko savetovanje u Alvarez & Marsal za Austriju i jugoistočnu Evropu NikolaAvramović.

Njihovim dolaskom finansijsko savetovanje u regionu dobija nove ekspertize i mogućnosti za firme i finansijske institucije u oblastima kao što su restrukturiranje i sanacija firmi, akvizicije, spajanja kompanija i optimizacija poslovanja.

U oblasti finansijskog konsaltinga Alvarez & Marsal spada u pet najvećih kompanija u svetu, a prošle godine je bio na trećem mestu u Sjedinjenim Američkim Državama.

Region jugoistočne Evrope dobija bolji pristup najsavremenijim praksama poslovanja po najvišim svetskim standardima.

Ta kompanija, između ostalog, poznata je i po rešavanju najvećeg bankrota u istoriji Sjedinjenih Američkih Država - Lehman Brothers, slučaja koji je pokrenuo svetsku finansijsku krizu 2008. godine.

Imajući u vidu bogato iskustvo i globalnu prisutnost Alvarez & Marsal, kompanije koja postoji više od 40 godina, sa 75 kancelarija u preko 30 zemalja sveta, na šest kontinenata i više od 9.000 iskusnih profesionalaca širom sveta, time se otvaraju brojne prednosti i mogućnosti za širi ekonomski razvoj i prosperitet u sferi finansijskog sektora, kako u Srbiji, tako i u celom regionu. rekao je Avramović

Bez obzira na to što niko ne može da predvidi promene koje će uslediti sa novom američkom administracijom pod rukovodstvom Donalda Trampa, izvesno je da će do promena doći na globalnom nivou i da one neće biti male.

Ponovni izbor Trampa izazvao je značajne rasprave o mogućim implikacijama na globalne napore za energetskom tranzicijom i finansijska tržišta.

Očekuje se da će stavovi njegove administracije o politici imati dalekosežne posledice na inicijative za obnovljivu energiju, industriju fosilnih goriva, međunarodne klimatske sporazume, kao i na dinamiku globalnih investicija i trgovine.

Novoizabrani predsednik Tramp planira osnivanje Nacionalnog energetskog saveta, koji će, prema njegovim rečima, uspostaviti američku "energetsku dominaciju" širom sveta.

Njegovi planovi uključuju podsticanje bušenja nafte i gasa u SAD i udaljavanje od klimatski fokusiranih prioriteta njegovog prethodnika, predsednika Džoa Bajdena.

Trampov plan jeste da SAD imaju najniže troškove energije na svetu što bi smanjilo inflaciju, obnovilo američku energetsku nezavisnost, čak i uspostavilo energetsku dominaciju i omogućilo da SAD postanu (ponovo) svetska industrijska super-sila, navodi Avramović.

Trampove ambicije, međutim,  mogle bi se suočiti sa ograničenjima u stvarnom svetu.

Na primer, proizvodnja nafte u SAD već je dostigla rekordne nivoe tokom Bajdenove administracije.

Vlada ne može prisiliti kompanije da povećaju obim bušenja, a povećanje proizvodnje moglo bi sniziti cene i smanjiti profitabilnost tih kompanija.

Uprkos tome, "dinamika tržišta će uvek biti ključna" za svako potencijalno povećanje energetske proizvodnje.

Ostaje nam da vidimo u kom smeru će se ovo dešavati, ali će svakako morati da se dešava brzo, jer Tramp ima samo četiri godine da sve to sprovede u delo, a prvi efekti se očekuju već sledeće godine.

Tramp je takođe nagovestio povratak politike „Amerika na prvom mestu“ u trgovini, što bi moglo imati ozbiljne posledice na evropski izvoz u SAD, posebno u već opterećenom automobilsko-industrijskom sektoru.

Očekivano, to bi najviše pogodilo Nemačku, najizloženiju ekonomiju Evrope, čiji izvoz robe u SAD iznosi cak 4,2% BDP-a.

Ako uzmemo u obzir da je Nemačka auto-industrija već u ozbiljnoj krizi, možda najvećoj posle Drugog svetskog rata, izgledi nisu sjajni.

Nemačka, najveća evropska ekonomija i industrijski lider, suočava se sa rastućim ekonomskim pritiscima koji bi mogli dovesti do recesije.

S obzirom na to da Nemačka predstavlja ključnog ekonomskog partnera za mnoge zemlje Centralne i Istočne Evrope (CIE), efekti njenog ekonomskog usporavanja neminovno će se proširiti izvan njenih granica, značajno utičući na perspektive celog regiona Centralne i Istočne Evrope.

Ekonomsko zdravlje Nemačke duboko je povezano sa CIE regionom zbog snažnih trgovinskih veza, zajedničkih lanaca snabdevanja i investicionih tokova.

Uprkos izazovima, kaže Avramović, zemlje CIE imaju mogućnosti da ublaže uticaj eventualne recesije u Nemačkoj.

Finansijska tržišta reagovala su kombinacijom iščekivanja i opreza na Trampov izbor, jer bi njegove politike mogle preoblikovati ekonomske prioritete i ponašanje investitora.

Kako je saopšteno Nikola Avramović je Viši direktor za finansijsko savetovanje u Alvarez & Marsal za Austriju i jugoistočnu Evropu, a prvi je srpski državljanin na ovako značajnoj poziciji u jednoj od vodećih svetskih konsultantskih kuća.

Pre toga, bio je član tima od tri osobe koji je izgradio AxFina Holding, pan-evropsku kompaniju iz Beča za upravljanje imovinom, koja je vrlo brzo došla od 0 do 200+ zaposlenih u 7 EU zemalja, sa više od milijarde evra sredstava kojima su upravljali.

 Član Harvard Kluba Srbija i Harvard Kluba Austrija. Tečno govori engleski jezik i služi se nemačkim jezikom. (kraj) dep/dj

Share: