Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel
KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2026 - All rights reserved
Ekonomija
Podaci o potrošnji resursa
12:46 10. 04. 2026.
BEOGRAD - Više od deset velikih investicionih fondova podnelo je rezolucije uoči prolećnih skupština akcionara, zahtevajući od kompanija Amazon, Majkrosoft i Gugl detaljne podatke o potrošnji resursa na svakoj pojedinačnoj lokaciji njihovih data centara, preneo je danas portal Nuklearna perspektiva.
Kako piše portal koji se bavi informacionim tehnologijama Toms Hardver, pritisak raste nakon što su ti giganti, usled otpora lokalnih zajednica, bili prinuđeni da otkažu projekte vredne milijarde dolara.
Trka u razvoju veštačke inteligencije (AI) se ubrzava, ali cena koju plaćaju i životna sredina i zajednice možda postaje neodrživa. Prema podacima agencije Mordor Intelidžens, data centri u Severnoj Americi su tokom 2025. godine potrošili skoro bilion litara vode. Investitori sada traže da znaju tačno kako ovi objekti utiču na lokalne zajednice i njihove resurse.Ovaj trend direktno utiče na narativ o energetskoj tranziciji. Svaki novi tehnološki centar (poput onih koji se sada nalaze u Srbiji ili onih koji se najavljuju) mora imati precizan proračun opterećenja na lokalni vodovod i elektromrežu. Zbog toga, tehnološki giganti traže sopstvene, stabilne izvore energije i razmatraju nuklearnu energiju kao jedini način da pomiri rast AI sa ciljevima o nultoj emisiji, navodi Nuklearna perspektiva. (kraj) elh/ks/bdr
Tagovi: