Inflacija u evrozoni 2,2 odsto

20:30 02. 05. 2025. FoNet | Ivica Strnčević

LUKSEMBURG - Inflacija u evrozoni u aprilu je na godišnjem nivou iznosila 2,2 odsto, što je nešto više od prognoziranih 2,1 odsto, saopštio je danas Eurostat, na osnovu fleš procene.

Najveća inflacija u aprilu, od 3,9 odsto na godišnjem nivou, zabeležena je u sektoru usluga, a slede hrana, alkohol i duvan sa tri odso i industrijska roba bez energije sa 0,6 odsto. Nasuprot tome, u sektoru energije zabeležen je pad cena od tri i po odsto, najviše zbog smanjenja cena nafte nafte nakon što je američki predsednik Donald Tramp uveo carine.

Iako je inflacija veća od očekivane, malo je verovatno da će to dovesti do promene stava Evropske centralne banke i do uvećanja kamatnih stopa, jer se i dalje smatra da će se inflacija narednih meseci vratiti na ciljanih dva odsto. (kraj) is/bdr

Share: