Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel

KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2025 - All rights reserved
Privreda
Nema razloga za brigu
11:30 04. 07. 2025. FoNet | Desk
BEOGRAD - Kompleks Marina Dorćol gradi se kao "braunfild" investicija u nekadašnjoj industrijskoj zoni, ističe u razgovoru za novi broj Vremena Miroslav Marić, rukovodilac izrade Studije o proceni uticaja na životnu sredinu za projekat Marina Dorćol, koji smatra logičnim što na tom zemljištu ima ostataka metala, nafte ili nekih drugih neorganskih materijala.
Tu je nekada prolazila i pruga, podsetio je on i konstatovao da to nije ništa neuobičajeno, kao i da su u svim svetskim i evropskim metropolama nekadašnje luke pretvorene u mesta gde ljudi danas žive i rade.
Reagujući na zabrinutost grupe građana sa Dunavskog keja zbog povišenog nivoa opasnih materija na parceli stambeno-poslovnog kompleksa Marina Dorćol, Marić je naglasio da nema razloga za zabrinutost i da su nivoi materija u analiziranom zemljištu uobičajeni za terene gde se gradi u zoni nekadašnjih industrijskih kompleksa.
"To potvrdjuje izveštaj o ispitivanju zemljišta koji je uradio Gradski zavod za javno zdravlje u aprilu 2024. a gde se navodi da je koncentracija materija u uzorkovanom zemljištu, a pre svega govorimo o česticama nafte, značajno ispod vrednosti koja zahteva remedijaciju, odnosno tretiranje tog zemljišta za njegovo ponovno korišćenje", navodi Marić.
On dodaje da je Studija o proceni uticaja na životnu sredinu bila uslov za dobijanje građevinske dozvole za stambeno-poslovni kompleks Marina Dorćol.
"Sekretarijat za zaštitu životne sredine Grada Beograda dao je saglasnost na tu Studiju. U rešenju se potvrđuje da projekat nema značajan negativan uticaj, uz uslov da se sprovedu propisane mere zaštite tokom izvođenja radova", izjavio je Marić.
On je ukazao da je obaveza investitora da redovno meri parametre zagađenja i izveštava nadležne organe.
"Kao čovek koji živi u Beogradu, mogu da razumem zabrinutost građana kada su u pitanju teme povišenog nivoa opasnih materija u zemljištu. Međutim, kada je u pitanju Marina Dorćol, moram da budem objektivan i da konstatujem da ti pokazatelji nisu zabrinjavajući", tvrdi Marić.
On je istakao da se tokom izgradnje kompleksa očekuju privremeni negativni uticaji – povećana prašina, buka i intenzitet saobraćaja.
"To je nešto što je uobičajeno i očekivano kod izgradnje objekata u centralnim urbanim zonama. Za vreme izgradnje propisane su mere kojima se obavezuje izvođač da vrši redovno vlaženje terena zbog nastajanja prašine, upotrebu konstrukcije za zaštitu od buke, korišćenje savremene građevinske mehanizacije sa niskim stepenom emisije u vazduhu", rekao je Marić.
On je ukazao da je dostupnost javnog prostora za gradjane bila važan deo Studije pri njenoj izradi.
"Otvoreni prostori su uređeni u vidu zelenih platoa i promenada, a prostor oko vodene površine je uređen za namene u svrhu javnog korišćenja. Ideja je bila da se građanima otvori deo priobalja koji je sada potpuno nedostupan", istakao je Marić.
Kako je objasnio, pešačke komunikacije su usklađene sa komunikacijama u okruženju i omogućavaju vizuelnu i pešačku dostupnost prostora iz raznih pravaca.
To je veoma važno, jer je jedan od osnovnih uslova bio da se objekat pod kulturnom zaštitom Termocentrala Snaga i Svetlost vidi iz svih pravaca, zaključio je Marić. (kraj) def/dj
Tagovi: