Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel

KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2025 - All rights reserved
Magazin
Poskupljenje piva u Nemačkoj
18:55 12. 06. 2025. FoNet | Desk
BEOGRAD - Pivo u Nemačkoj uskoro će da poskupi. Dve velike pivare, Krombaher (Krombacher) i Feltins (Veltins), najavile su poskupljenje piva u flašama, kao i točenog, na jesen, prenosi dpa
Tako će se sa višim cenama suočiti ne samo kupci u maloprodaji, već i ugostitelji.
Za sada istraživači tržišta beleže rekordne popuste u prodavnicama.
Krombaher je već dugo pivo koje se u Nemačkoj najviše pije, prema listi stručnog magazina za tržište pića Insajd (Inside). Slede Bitburger i Feltins.
Još se ne zna da li će i druge velike pivare slediti primer i povećati cene. Takođe ostaje neizvesno koliko će veliki trgovački lanci prihvatiti poskupljenja i preneti ih na potrošače.
Feltins planira poskupljenja za 16. oktobar.
"Zbog rasta troškova želimo da sa istim intenzitetom nastavimo da ulažemo i u sektor ugostiteljstva i u maloprodaju", kažu u Feltinsu.
Feltins je poslednji put povećao cene pre nešto više od dve godine – u proleće 2023.
Veliki trgovinski lanci su u proteklim nedeljama agresivno nudili popuste pokušavajući da privuku pivopije, prema rečima Markusa Štrobla (Marcus Strobl), istraživača tržišta iz Nilsen IKu (NielsenIQ).
"Cene su i dalje pod pritiskom", rekao je Štrobl. Potrošačima se tako već nedeljama pruža prilika da pivo kupe znatno ispod redovne cene, što dugo nije bio slučaj.
Već neko vreme, potrošači velikih pilsner brendova u proseku oko dve trećine flaširanog piva kupuju po akcijskim cenama, poput ponuda od 9,99 evra za gajbu u prodavnicama.
Očekuje se da će najavljena nova poskupljenja velikih proizvođača dodatno proširiti već značajnu razliku između redovne cene i popusta u maloprodaji.
"Akcijske cene pilsner brendova su se tokom poslednjih 10 godina povećavale minimalno, dok su redovne cene u međuvremenu znatno porasle", podsetio je Štrobl. (kraj) dep/mk
Tagovi: