Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel
KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2024 - All rights reserved
Promo
Kaspersky otkriva prevare
09:29 19. 07. 2024. FoNet | Desk
BEOGRAD - Prve letnje Olimpijske igre koje se, od ukidanja ograničenja zbog pandemije, održavaju uz prisustvo publike počinju 26. jula, a privući će milione sportskih entuzijasta. Stručnjaci kompanije Kaspersky su primetili porast broja prevara koje koriste uzbuđenje oko ovog događaja, pri čemu prevaranti ciljaju na novac i podatke korisnika.
Da bi razumeli kako hakeri iskorišćavaju interesovanje gledalaca, stručnjaci kompanije Kaspersky detektovali su i analizirali phishing sajtove koji kradu identitete posetilaca i identifikovali glavne šeme koje prevaranti trenutno koriste.
Pored upozorenja Olimpijskog komiteta na lažne ponude ulaznica i vestima o tome da je porodica plivača iz Ujedinjenog Kraljevstva prevarena za 2.500 funti dok je pokušavala da kupi karte za Olimpijske igre u Parizu, telemetrija Kasperskog potvrđuje da prevaranti aktivno prave veb-sajtove za phishing.
Ovi sajtovi nude karte za Olimpijska takmičenja po ekskluzivnim cenama ili tvrde da imaju mesta za rasprodate događaje.
Ova dobro testirana i efikasna šema za prevare se dešavala tokom mnogih Olimpijskih sezona, a stručnjaci kompanije Kaspersky očekuju da će se takve veb stranice proširiti tokom Olimpijskih igara u Parizu.
U ovom slučaju, korisnici popunjavajući obrazac prenose i svoje lične podatke i novac prevarantima. Kao rezultat toga, oni mogu da dobiju nevažeće karte ili, češće ništa, što će dovesti i do finansijskog gubitka i prodaje njihovih podataka na forumima dark weba.
Mnoge kompanije organizuju giveaway za svoje zaposlene, partnere i kupce tokom velikih događaja.
Nedavno su stručnjaci kompanije Kaspersky otkrili lažnu stranicu navodno Francuske banke, putem koje su promovisali lutriju za osvajanje ulaznica za događaj.
Zaposleni su pozvani da popune obrazac sa ličnim podacima, uključujući akreditive za svoj internet nalog i lozinke.
Ovo omogućava hakerima da se infiltriraju u korporativne resurse žrtava i potencijalno dalje šire zlonamerni sadržaj.
Stručnjaci kompanije Kasperski su takođe otkrili lažne onlajn prodavnice koje prodaju robu kao što su majice, uniforme, dodatna oprema i još mnogo toga. Oni koji su bili namamljeni ovim ponudama nikada nisu dobili artikle koje su naručili.
Prevaranti su postavili phishing veb lokacije koje nude besplatan paket podataka od 48 GB za sve mreže. Ovi sajtovi podstiču korisnike da daju lične podatke, kao što su brojevi telefona i podaci za plaćanje, pod maskom aktiviranja paketa za prenos podataka. Poslati podaci se koriste u zlonamerne svrhe, što dovodi do potencijalnog finansijskog gubitka i kršenja privatnosti.
„Tokom velikih događaja kao što su Olimpijske igre, sam obim ponuda može biti neodoljiv i varljiv“, kaže Dragan Davidović, generalni direktor kompanije Kaspersky za istočnu Evropu. „Prevaranti se oslanjaju na uzbuđenje i hitnost koju ljudi osećaju, zbog čega je od ključne važnosti pristupiti svakoj ponudi sa zdravom dozom skepticizma. Zapamtite, ako se nešto čini previše dobro da bi bilo istinito, verovatno to i jeste. Odvojite vreme da proverite autentičnost ponuda i zaštitite svoje lične podatke. Vaša budnost može biti razlika između uživanja u događaju i toga da postanete žrtva prevare.”
Da biste bili sigurni od prevara tokom Olimpijade, stručnjaci kompanije Kaspersky dele ove savete: Proverite autentičnost: kupujte karte, robu ili usluge samo od zvaničnih i renomiranih izvora. Proverite zvaničnu veb stranicu događaja za ovlašćene prodavce. Budite skeptični prema ponudama: Ako vam se ponuda čini previše dobra da bi bila istinita, verovatno to i jeste. Budite oprezni sa velikim popustima i ekskluzivnim ponudama, posebno ako dolaze iz nepoznatih izvora. Zaštitite svoje podatke: Izbegavajte deljenje ličnih i finansijskih informacija na nepoznatim veb lokacijama. Uverite se da je veb lokacija bezbedna tako što ćete potražiti „https“ u URL-u i simbol katanca na traci pretraživača. Koristite bezbednosni softver: Održavajte svoj antivirusni i bezbednosni softver ažurnim da biste se zaštitili od malvera i phishing napada. Kasperski štiti svoje korisnike od svih vrsta phishinga i prevara. Edukujte se: Budite informisani o uobičajenim taktikama prevare i kako da ih prepoznate. Pratite ažuriranja stručnjaka za sajber bezbednost i zvaničnih izvora. (kraj) dep/dj