Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel
KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2024 - All rights reserved
Politika
Energetika je i bezbednost
13:23 05. 11. 2024. FoNet | Ivana Šanjević
BEOGRAD - Američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil izjavio je da su Sjedinjene Američke Države (SAD), a i Evropska unija, vrlo zainteresovane da pomognu Srbiji u obnovi njenog suvereniteta u energetskom sektoru, dodajući da Srbija ne sme da se nađe u situaciji u kojoj Rusija koristi energiju kao političko sredstvo.
Hil je, za emisiju "Pola sata Demostata" izdvojio kao izuzetno važnu saradnju u oblasti energetskog sektora koji je postao bezbednosno pitanje i naveo primere saradnje koje toj oblasti SAD i EU pružaju Srbiji.
Hil je rekao da EU nije bezbednosna organizacija, već ekonomska i politička, ali u teškim vremenima, kada se razmišlja o budućnosti Ukrajine i Zapadnog Balkana, bezbednosna pitanja svakako dolaze u prvi plan.
Odluku o pridruživanju NATO treba da donese Srbija, ali bismo voleli da Srbija bude ne samo naš prijatelj i partner, što već jeste, već, kada građani Srbije to budu razmotrili, i da eventualno postane član NATO. Uveravam Vas da bismo za to bili veoma zainteresovani, naglasio je Hil.
Upitan o koristima članstva Srbije u NATO, Hil je rekao da glavno pitanje odbrane jeste, kao što se videlo u slučaju ruske agresije na Ukrajinu, da je veoma teško boriti se samostalno.
Dobro je imati prijatelje, imati saveznike. Za Srbiju bi bilo važno da ima saveznike, što bi suštinski značilo da nijedna zemlja ne bi želela da je napadne, jer bi ona imala NATO saveznike, predočio je Hil i naglasio da to ipak zavisi od odluke građana Srbije.
Ne želim da promovišem NATO, građani mogu sami da se informišu, da razmisle, da slušaju. Nisu im potrebne strane diplomate da im govore šta da rade, rekao je Hil.
Odgovarajući na konstataciju i pitanje da monitorinzi Demostata pokazuju nepostojanje kritičkog mišljenja i odsustvo opozicionih stranaka na javnom servisu RTS, ali i na ostalim televizijama sa nacionalnom frekvencijom, Hil je rekao da je o tim pitanjima lakše razgovarati nego ih sprovesti.
Mislim da Srbija razume šta treba da učini. Potrebno je vreme, ali verujem da demokratski sistem zavisi od dobro informisanog biračkog tela, dobro informisane javnosti. Demokratija zavisi od građana koji su, pre svega, tolerantni jedni prema drugima i različitim stavovima i imaju određeni nivo poverenja u institucije koje ih vode, naglasio je Hil. (kraj) vem/ivt/mk