Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel
KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2024 - All rights reserved
Evropa
Poverenje Evropljana u AI
13:46 09. 10. 2024. FoNet
BEOGRAD - Zdravstveni izveštaj kompanije STADA za 2024. godinu pokazuje da 62 odsto Evropljana ima pozitivan stav prema veštačkoj inteligenciji (AI), a 47 odsto veruje da dobro razume tehnologiju i uvereno je da će ona biti korisna društvu, saopšteno je danas.
Prema tom izveštaju, AI će sigurno nastaviti da se usvaja u različitim oblastima zdravstvene zaštite, ali stav Evropljana je jasan - to bi morala da bude samo dopuna, a ne zamena za ličnu interakciju sa kvalifikovanim stručnjacima.
Izveštaj pokazuje da je 15 procenata Evropljana otvoreno za istraživanje mogućnosti AI. Ipak, kada je u pitanju njena upotreba u ličnoj zdravstvenoj zaštiti, većina Evropljana je i dalje suzdržana.
Najpozitivniji odnos u prihvatanju veštačke inteligencije iskazuju Portugal (73%), Španija (70%), Rumunija (68%), Srbija i Mađarska (65%). Nasuprot njima, negativan stav ističu građani Uzbekistana (53%), Irci (48%), Finci (45%) i Švajcarci (44%).
"Dr Google i dr AI još uvek ne mogu da se takmiče sa lekarima opšte prakse i farmaceutima. Evropljani u velikoj meri veruju lekarima (63%) i farmaceutima (54%) u pogledu preporuka za OTC proizvode, dok samo 16% veruje Google, a samo 12% Evropljana AI smatra pouzdanom kod takvih saveta", pokazuje izveštaj.
Mađari (71%), Srbi i Česi (70%), kako je navedeno, najviše vole Google pretragu.
Onlajn članci su posebno interesantni Fincima, Bugarima i Srbima (45%).
Zvanične veb-sajtove zdravstvenih ustanova najčešće posećuju Finci (55%) i Šveđani (46%), a informacije od influensera na Fejsbuku, Tik Toku, Instagramu najviše prate Bugari (33%), Poljaci i Uzbekistanci (32%).
Da ne koriste nijedan onlajn izvor naglašava 26% Uzbekistanaca, 22% Nemaca i 10% građana Srbije.
Kada je reč o ličnoj zdravstvenoj zaštiti, Evropljani su iz različitih razloga skeptični u pogledu AI.
Posebno su zabrinuti zbog zloupotrebe AI, naročito kada neko ima neovlašćen pristup njihovim ličnim podacima (64%). Više od polovine njih zabrinuto je zbog gubitka empatije u međuljudskim odnosima (59%), kao i zbog gubitka poslova (56%) i bezbednosti podataka (57%).
Žene su, generalno, zabrinutije od muškaraca prilikom upotrebe tehnologije u ličnoj zdravstvenoj zaštiti.
Gubitak ljudske interakcije ulaskom AI u zdravstveni sektor najviše brine stanovnike u Irskoj (72%), kao i građane Velike Britanije, Uzbekistana, Mađarske i Srbije (po 69%).
To su rezultati šestog međunarodnog Zdravstvenog izveštaja kompanije STADA za 2024. godinu, reprezentativnog istraživanja sa više od 46.000 ispitanika iz 23 zemlje Evrope, među kojima je i Srbija. (kraj) vem/bom/dj