Reforme usporene

13:38 05. 11. 2024. FoNet | Anđelija Stojković

BEOGRAD - Šef Delegacije Evropske unije u Beogradu Emanuele Žiofre rekao je danas da se u godišnjem izveštaju EU o napretku Srbije u evrointegracijama navodi ukupna ocena da su reforme usporene.

Žiofre je, na predstavljanju izveštaja poslovnoj zajednici, rekao da je potrebna snažna politička volja i efikasno planiranje kako bi se ubrzao tempo reformi.

Tempo reformi će zavisiti od napretka u vladavini prava i normalizacije odnosa sa Prištinom, ocenio je Žiofre.

On je izjavio da će Evropska komisija biti posvećena proširenju, koje je opet u vrhu agende, jer je ruska agresija na Ukrajinu stvorila osećaj urgentnosti što se tiče proširenja EU.

"Mora da dođe do proširenja kako na istok, tako i na Zapadni Balkan", rekao je Žiofre.

On je naveo da se u izveštaju pozitivno ocenjuju ekonomski napredak, regionalna politika, usvajanje strategije za borbu protiv korupcije i nastavak reformi u pravosuđu.

Pozitivni su i upravljanje migratornim tokovima, ugovor sa Fronteksom, kao i to što se Srbija obavezala da će usklađivati viznu politiku sa viznom politikom EU, izjavio je Žiofre.

Prema njegovim rečima, usklađenost Srbije sa spoljnom politikom EU iznosi 51 odsto.

Žuofre je naveo da potrebno sprovesti preporuke Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju i unaprediti birački spisak, pravosuđe, slobodu izražavanja, suzbijanje korupcije.

To su pitanja koja ometaju napredak, poručio je Žiofre.

On je ocenio da je veliki problem životna sredina i da treba da se uspostavi saradnja civilnog društva i vlade u toj oblasti.

Javna ulaganja su visoka i čine oko sedam odsto bruto domaćeg proizvoda, dok javne nabavke za ta ulaganja odudaraju od procedure, naveo je Žiofre i dodao da Srbija mora da napreduje u dekarbonizaciji industrije i postigne nezavisnost od ruskih energenata.

Ministar za evropske integracije Tanja Miščević rekla je da ima neispunjenih preporuka EU od prošle godine.

Ne postoji napredak u oblasti na koju stavljamo akcenat, a to je javna uprava, izjavila je Tanja Miščević i konstatovala da nema napretka ni u oblasti slobode izražavanja.

Danas je poslednji dan rada Regulatornog tela za elektronske medije po starom zakonu, rekla je Tanja Miščević i izrazila nadu da će krenuti proces izbora.

Tanja Miščević je izjavila da se sa Ministarstvom informisanja i telekomunikacije razmatra izmena dva zakona, kako bi se uskladili sa Audio-vizuelnom direktivom EU.

Za veći izvoz Srbije je potrebno da se uskladi sa standardima o bezbednosti hrane, rekla je Tanja Miščević i konstatovala da je najveće razočaranje što u Poglavlju 33 u pristupnim pregovorima nema napretka.

Beograd je 2014. godine tražio da Evropska komisija pošalje stručnjake, da bi Srbija razvila svoje kapacitete, ali da se to nije dogodilo. Vladavina prava je jako bitna za poslovnu zajednicu i nastavljamo da radimo na unapređenju profesionalnosti i kapaciteta našeg pravosuđa, izjavila je Tanja Miščević. (kraj) drp/and/mk

Share: