Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel
KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2024 - All rights reserved
Evropa
Nova geopolitička situacija
17:45 29. 11. 2024. FoNet | SEE TV
BRISEL - Zemlje Evropske unije raspravljaće 4. decebra o otvaranju klastera tri u pregovorima sa Srbijom, a ministarka za evropske integracije Tanja Miščević rekla je da idu da razgovaraju o tome imajući u vidu novu geopolitičku situaciju.
"Idemo da razgovaramo o otvaranju klastera tri imajući u vidu novu geopolitičku situaciju, koja podrazumeva da se Evropa zaokruži u svom delovanju i postojanju i da smo mi sastavni deo te i takve Evrope", rekla je Miščević.
Govoreći o tome šta je argument za otvaranje klastera tri, Miščević je navela da je u godišnjem izveštaju konstatovan napredak i da Srbija ima reformsku agendu za koju svi kažu da je najambicioznija.
"Imamo spremnost da idemo brže napred ne samo u oblastima koje se odnose na ekonomski razvoj, već i u oblastima kao što je vladavina prava, koja je ključna. Tu, naravno, ciljam na ono što radimo na sprovođenju prelaznih merila u poglavljima 23 i 24, kako bismo što pre bili tamo gde je Crna Gora bila sredinom ove godine", kazala je Miščević.
Steven Blokmans iz Centra za evropske političke studije (CEPS) ocenio je da Srbija, nažalost, na putanji koja ne pogoduje ubrzanju pristupanja EU.
"Vidimo da zemlje članice, kao Francuska i Nemačka i druge, sklapaju individualne sporazume, koji su u zajedničkom strateškom interesu, ali to ne znači automatski i ubrzanje formalnog pristupnog procesa", rekao je Blokmans.
On je dodao da i dalje ostaju važna osnovna pitanja vladavine prava, poštovanja demokratije i temeljnih prava.
"Tu vidimo da Srbija ide u suprotnom pravcu od onog u kojem bi trebalo da ide", rekao je Blokmans.
Žolt Darvas sa Instituta Brojgel istakao je da, kada se pogledaju pokazatelji kvaliteta demokratskih procesa u zemlji, Srbija stoji vrlo slabo i neophodno je poboljšanje u toj oblasti, što je teško postići.
"Ako bi Crna Gora dobila šansu da se prikljuci EU, to bi bio veliki podsticaj za srpsko vođstvo, ali za i građane da pitaju rukovodstvo - pogledajte, Crna Gora je ušla u EU, zašto mi ne možemo", rekao je Darvas.
On je dodao da bi to moglo da pokrene značajne reforme.
"Da li je moguće do kraja decenije doći do članstva - tu sam manje optimista, jer je reč o vrlo dubokim reformama. Sigurno je moguće ubrzati reforme i doći do članstva u sledećih 10 godina", dodao je Darvas. (kraj) is/seetv/and/bdr