Kosovo nastavlja put sukoba

08:39 10. 02. 2025. FoNet | Ivana Šanjević

BRISEL - Vladajuća stranka Samoopredeljenje premijera Aljbina Kurtija pobedila je u nedelju na parlamentarnim izborima, ali je time Kosovo nastavilo put sukoba sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) i Evropskom unijom (EU) zbog odnosa prema srpskoj manjini, piše danas portal Politiko.

"Sve je išlo po planu", rekao je Kurti u izbornoj noći, dodajući da je pobeda stranke koju vodi potvrda dobre, prosperitetne i demokratske vlade.

Samoopredjeljenje (VVL) prva je stranka koja je odslužila svoj puni četverogodišnji mandat u vladi, pošto je na izborima 2021. godine osvojila 50,3 odsto glasova.

Ova stranka, navodi Politiko, sada će morati da traži koalicionog partnera, ako se nada da ostane na vlasti.

To bi mogao biti problem s obzirom na Kurtijev proalbanski nacionalizam i potrebu za kompromisom kako bi se razbila međunarodna izolacija Kosova, a posebno ne treba govoriti o premijerovom jeziku prema opoziciji koju redovno naziva "čudovištem", ističe portal.

"Nikada nije bilo više rata nego protiv ove vlade. Sa oligarsima koji daju novac bez računovodstva i sa opozicijom koja se sa đavolom dogovara protiv naše vlasti. Iako su opet izgubili, ostaće opozicija, jer ne žele dobro ni državi, ni narodu", rekao je Kurti.

Od 2021. godine Kurti je izvršio pritisak na etničku srpsku zajednicu na severu Kosova, koja broji do 50.000 ljudi od 1,6 miliona stanovnika Kosova, da prihvate vlast Prištine.

To je uključivalo zatvaranje srpskih banaka i paralelnih institucija upravljanja u enklavi i prisiljavanje Srba da na svoja vozila stave kosovske registarske tablice.

Kurti je odbio i da poštujei sporazum sa Srbijom iz 2013. godine koji je omogućio opštinama sa srpskom većinom na Kosovu da formiraju autonomna obrazovna, zdravstvena i privredna udruženja.

On branio takvu politiku kao nužnost primene vladavine prava, ali EU ipak obustavila deo finansijske pomoći Kosovu u junu 2023. godine, dok je zahtev Prištine za članstvo u EU takođe zaustavljen jer
pet zemalja članica ne priznaju nezavisnost.

U međuvremenu, Priština nije prošla puno bolje ni s drugom administracijom američkog predsednika Donalda Trampa.

Od 1999. godine Američka agencija za međunarodni razvoj uložila je više od milijardu dolara u Kosovo, ali nedavna odluka Trampa da zamrzne inostranu pomoć na tri meseca, uticala je posebno na Prištinu.

Čak i ako se pomoć obnovi, Kurti očigledno mora da preskoči političke prepreke u Vašingtonu u vidu Ričarda Grenela, izaslanika američkog predsednika za specijalne misije.

Grenel je 3. februara napisao na društvenoj mreži Iks da su Trampovoj administraciji potrebni "pouzdani partneri" za osiguranje mira na Balkanu i optužio Kurtija da ne govori istinu kada tvrdi da je blizak SAD.

"Kurtijeva vlada nije bila pouzdana tokom Trampovog prvog mandata, niti tokom Bajdenovog mandata", napisao je Grenel, prenosi Politiko. (kraj) vem/ivt/dj

Share: