Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel

KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2025 - All rights reserved
Evropa
Mediji u Srbiji pod pritiskom
15:29 04. 04. 2025. FoNet | Ivana Šanjević
PARIZ - Mediji u Srbiji su na ivici gušenja, jer vlast kontinuirano ugrožava njihovu sigurnost i nezavisnost, izjavio je danas šef odeljenja Reportera bez granica za Evropsku uniju i Balkan Pavol Salaj, koji upozorava da države članice i institucije EU ne smeju biti pasivne nad sistematskim kršenjem prava na slobodno informisanje.
Reporteri bez granica pozivaju Evropski parlament da traži od Evropske komisije da oštro osudi akte kojima srpske vlasti nanose štetu slobodi štampe, što je "sine qua non" uslov za pristupanje zemlje EU, poručio je Salaj u pisanoj izjavi.
Vlasti u Srbiji se i dalje suočavaju sa masovnim protestima, koji su odgovor na urušavanje nadstrešnice u Novom Sadu i smrt 16 osoba, a kao odgovor na proteste, pooštravaju napade na nezavisne medije i one koji kritikuju vlast, navodi se u saopštenju.
Od 1. novembra, navode Reporteri bez granica, novinari su se suočavali sa napadima, pretnjama, političkim i pravosudnim pritiscima, ali i proizvoljnim nadzorom.
Sloboda medija, ključni uslov Srbije za članstvo u EU, gazi se bez ikakvog negodovanja evropskih institucija, upozorava ova institucija i navodi primer izjave predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen posle sastanka sa predsednikom Aleksandrom Vučićem o potrebi za "koracima" u zaštiti slobode štampe.
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos samo kratko je spomenula "nezvisne medije", ne osvrćući se na ozbiljna kršenja koja se događaju u Srbiji, tvrde Reporteri bez granica i navode da je do sada zabeležno 14 napada na novinare.
Ova organizacija pomenula je i da su iz Srbije strani novinari proterani, a među njima je bila i ekipa RTL, odnosno hrvatska slobodna novinarka Iva Anzulović kojoj je zabranjen ulazak jer je smatrana "bezbednosnim rizikom".
Najveći nezavisni kanal, N1, blokiran je uz pomoć članova vladajuće stranke, a policija je pretresla portal Istinomer, dok sam Vučić sprovodi stalni pritisak na tradicionalno vladinu javnu televiziju RTS.
Reporteri bez granica naveli su i primer od 14. februara, kada su dvojica novinara BIRN bila meta pokušaja napada špijunskim softverom "Pegasusa", alata za nadzor koji se prodaje samo vladama.
Prošle godine, podseća se, organizacija Amnesti internešnal otkrila je da su policijske snage koristile špijunski softver Selebrajt za masovni nadzor, a na meti je bio najmanje jedan novinar.
U saopštenju se podseća da je Srbija prošle godine bila na 98. mestu od 180 zemalja i teritorija na Svetskom indeksu slobode medija Reportera bez granica. (kraj) vbr/ivt/dj
Tagovi: