Alarmantno u Srbiji

15:22 02. 05. 2025. FoNet | Andrijana Milaćević Vukosavljević

BRISEL - Evropska federacija novinara (EFJ) je danas, povodom 3. maja - Svetskog dana slobode štampe, objavila izveštaj o pogoršanju stanja štampe i slobode medija u Srbiji.

U izveštaju se ukazuje na ozbiljne propuste vlasti Srbije u zaštiti novinara i neumoljivu kampanju blaćenja, praćenu potpunom nekažnjivošću.

Tvrdi se da postoje ozbiljni propusti vlasti Srbije u zaštiti novinara, kakvi su nespojivi sa zaštitom slobode izražavanja, propisanom Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i kriterijumima postavljenim u okviru pregovora o pristupanju u Evropskoj uniji.

Iako kriza slobode medija traje godinama, izveštavanje o smrtonosnom urušavanju nadstrešnice na novosadskoj železničkoj stanici 1. novembra je dovelo do sve većeg pritiska na novinare širom Srbije, uključujući mlade medijske profesionalce i studente novinarstva, navodi EFJ.

Tvrdi se da su u Srbiji nekažnjeni cenzura, politički pritisak, neumoljiva kampanja blaćenja, zloupotreba državnih tužbi, svakodnevne pretnje novinarima.

Navodi se da se medijski radnici suočavaju sa neprijateljskim okruženjem, gde počinioci, uključujući državne vlasti i vladine zvaničnik, deluju nekažnjeno.

Ključne preporuke srpskim vlastima, uključujući šefa države Aleksandra Vučića, su prekinuti i osuditi javne napade na medije i novinare, obustaviti nezakonite policijske akcije protiv medija, uključujući racije u kancelarijama, i zaustaviti nezakonitu upotrebu špijunskog softvera protiv novinara i civilnog društva.

Preporuke Evropskoj uniji su da javno osudi sve napade na novinare i aktere civilnog društva.

Navedeno je da EU treba da javno i dosledno postavlja pitanja srpskim vlastima o statusu istraga o napadima na novinare i osudi nezakoniti digitalni nadzor i upotrebu špijunskog softvera protiv novinara i organizacija civilnog društva..

Te teme je potrebno pokrenuti na sastancima na visokom nivou sa visokim zvaničnicima Srbije, uključujući Vučića, konstatuje se u saopštenju.

Preporučuje se da Brisel razmotri obustavu razgovora sa srpskim vlastima o pregovaračkom Poglavlju 23, vezanom za pravosuđe i osnovna prava, u procesu pristupanja EU dok se ne sprovedu značajne i održive reforme u vezi sa slobodom medija, medijskim pluralizmom i bezbednošću novinara. (kraj) drp/am/dj

Share: