Boriti se protiv propagande

13:24 25. 05. 2025. FoNet | Velimir Ilić

BEOGRAD - Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas je, na upit da tokom svoje posete Beogradu prokomentariše prorusku propagandu koja je na javnom servisu RTS "sofisticirana, a na ostalim televizijama sa nacionalnom frekvencijom manje-više ogoljena", poručila da je neohodno boriti se "protiv propagande i neistinitih narativa".

Kalas je, diplomatskim rečnikom odgovorila na upit Demostata da prokomentariše dominaciju proruske propagande, piše danas taj portal, prenoseći njenu poruku kako ima načina za borbu protiv dezinformacija.

"Ne mogu da komentarišem sadržaj konkretnih TV kanala, ali mogu da kažem da je borba protiv dezinformacija veliki problem. Moramo da se borimo protiv propagande, da se borimo protiv neistinitih narativa. To jeste teško, naročito danas, jer živimo u eri dezinformacija. Moj omiljeni citat je rečenica Vinstona Čerčila posle Drugog svetskog rata. Rekao je da laž uspe da obiđe pola sveta dok istina još oblači pantalone", rekla je Kalas.

Ona je navela da postoje načini kako se suprotstaviti dezinformacijama.

"Naprimer, Moldaviji smo dali alate i instrumente koji su podigli medijsku pismenost, slobodu medija i uticaj ljudi koji umeju da prepoznaju netačne informacije – odgovorila je Kalas i naglasila da moramo i da kontriramo lažnim narativima", citita Demostat Kaju Kalas.

Navodeći primer pomoći koju je u toj oblasti EU pružila Moldaviji, Kalas je otkrila da su prvi konkretni potezi već počeli da se povlače, ali nije precizirala koji su instrumenti primenjeni".

U svakoj od varijanti, mediji igraju jednu od ključnih uloga pa je njima potrebna pomoć u razobličavanju lažnih narativa. Na tu vrstu pomoći iz EU domaći nezavisni mediji mogli bi da računaju, naslućuje se iz odgovora visoke predstavnice Kaje Kalas, piše Dermostat.

Koliki je značaj medija u širenju informacija ili dezinformacija, pokazuje činjenica da je Evropska unija zabranila da se sa teritorije zemalja članica emituje program ruskih državnih medija namenjenih inostranstvu, Rašn tudej (RT) i Sputnjika, podseća u svojoj današnjoj analizi Demostat.

Isto je očekivala da urade i zemlje kandidati. Međutim, u Srbiji se to nije dogodilo, a izveštaj Reportera bez granica, međunarodne nevladine organizacije za zaštitu slobode medija, pokazao je početkom oktobra prošle godine da “Srbija intenzivira propagandu Kremlja oglušujući se o sankcije uvedene ruskim državnim medijima”, navodi Demostat. (kraj) vip/bdr

Share: