Treba istražiti reakciju mase

22:39 12. 06. 2025. FoNet | Katarina Stankov

BEOGRAD - Srpske vlasti, uprkos negiranju, treba da istraže šta je izazvalo reakciju mase na protestu 15. marta, jer nije dovoljno reći samo "nismo mi", poručila je izvestiteljka Ujedinjenih nacija za sprečavanje torture Alis Edvards, govoreći o sumnji na upotrebu zvučnog topa, i dodala da postoje pitanja na koja treba odgovoriti.

Edvards je za N1 izjavila da je devet specijalnih izvestilaca UN poslalo izjavu srpskim vlastima, tražeći da istraže i dostave rezultate svoje istrage o upotrebi ili mogućoj upotrebi takozvanog zvučnog oružja, kao i da su dobili odgovor od srpskih vlasti.

"Postoji činjenica da je nešto izazvalo to neočekivano kretanje ljudi, koje se ne može objasniti. To mora biti istraženo", navela je Edvards.

Ona je istakla da će Podkomitet za prevenciju torture, drugo telo UN, posetiti Srbiju sledeće nedelje i naglasila da iako su njihove posete poverljive, ohrabrila bi ih da o tome razgovaraju i pogledaju sve detaljnije.

Prema njenim rečima, Evropski sud za ljudska prava ima privremene mere koje zabranjuju Srbiji da koristi ta oružja dok traje istraga i dok se predmet ne predstavi sudu, dok se u međuvremenu nada većoj otvorenosti vlasti za dalju istragu.

"Veoma sam zabrinuta zbog navodne upotrebe tog oružja. Zabrinuta sam što se, možda, radi o nekoj eksperimentalnoj tehnologiji. Iako policija može da nabavlja razna nesmrtonosna oružja kao zamenu za vodene topove ili hemikalije koje izazivaju haos, sve mora biti transparentno. Proces nabavke mora biti zakonski regulisan", navela je Edvards.

Govoreći o reakciji zdravastva kad je u pitanju zvučni top, ona je rekla da zdravstveni radnici koji se bave žrtvama torture ili nasilja moraju biti nezavisni i nepristrasni, treba da pružaju profesionalnu medicinsku negu i ne smeju javno da govore o privatnim razgovorima sa pacijentima.

"Koliko shavatam, podneto je pet peticija vlastima u vezi sa tim događajem. Te peticije treba da idu svojim tokom. Nisam zadovoljna naporima tužilaštva. U odgovoru se samo kaže da su zatražili informacije od policije i obaveštajnih službi. To nije istraga, to je upit. Ohrabrujem tužilaštvo i intistucije za ljudska prava da detaljnije ispitaju taj slučaj", poručila je Edvards.

Upitana da li postoji mogućnost da je Srbija prekršila Konvenciju protiv torture, ona je navela da je na specijalnim izvestiocima da ponovo kontaktiraju srpske vlasti i da je važno da vlade budu otvorene i transparentne, da ne vide sebe kao odvojene od građana.

"Eksperimentalnim zvučnim oružjima nije mesto na velikim demonstracijama, jer imaju neselektivne efekte. Ne znamo ni kratkoročnem ni dugoročne posledice, što ih čini dodatno problematičnim. Postoje i regulative EU o korišćenju policijske opreme, i kao kandidata za EU snažno bih podstakla Srbiju da se uskladi sa njima", kazala je Edvards. (kraj) is/ks/mk

Share: