Nemoguće opravdati

19:43 19. 11. 2024. FoNet | dep

BEOGRAD - Advokat i nekadašnji poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić objašnjava za Kompas da pripadnici Bezbednosno-informativne agencije imaju zakonsku osnovu za ulazak u državne institucije ako je ugrožena nacionalna bezbednost, ali da se njihov upad u prostorije Zakona za zaštitu spomenika kulture teško može opravdati.

Podsetimo, BIA je u ponedeljak ujutro ušla u prostorije Zavoda za zaštitu spomenika kulture i razgovarala pojedinačno sa konzervatorima i ostalim zaposlenima. U tom razgovoru im je prema saznanju Kompas-info.com poručeno da „ne brane Generalštab“ jer je to „završena priča“. 

Razlog za ulazak najverovatnije leži u nameri zaposlenih u Zavodu da se pismom obrate Vladi Srbije kako bi je upozorili na grubo kršenje zakona skidanjem Generalštaba sa liste zakonom zaštićenog kulturno-istorijskog dobra.

Nema opravdanja za upad u zgradu Zavoda

Da li ulazak BIA u zgradu Zavoda za zaštitu spomenika kulture može da ima zakonsku osnovu?

„Uazak BIA u bilo koju instituciju može biti zakonit ako je opravdan zakonom predviđenim razlozima, dakle pre svega ako je reč o akciji koja se tiče zašite bezbodnosti države ili sprečavanja delatnosti usmerenih na podrivanje i rušenje  ustavnog poretka, ili eventualno akciji protiv organizovanog kriminala, terorizma. zločina protiv čovečnosti i međunarodnog prava. Međutim u konkretnoj siguaciji teško je, zapravo nemoguće je prepoznati i jedan od tih razloga“, objašnjava Šabić za Kompas.

Kontrolu BIA faktički niko ne obavlja

Ko je nadležan za kontrolu BIA i ko treba da reaguje kod ovakvih stvari i ispita zakonitost njihovog postupka? Ko ustvari može da spreči BIA da ne izvršava ovakve zadatke?

„Po Zakonu o BIA kontrolu rada Agencije vrše Vlada i Skupština kojima diretktor BIA po zakoni podnosi izveštaje. Zakon inače izričito predviđa obavezu BIA da se u obavljanju poslova pridržava stavova i smernica Vlade. Iako zakon predviđa da pripadnici BIA ne mogu biti članovi pilitičkih partija direktor BIA (uz tragikomično tumačenje prava da direktor nije pripadnik Agencije) je uvek član najužeg rukovodstva vladajuće partije. Dakle, faktički kontrolu rada BIA ne obavlja niko a ona funkcioniše kao transmisija volje vrha izvršne vlasti“, tvrdi Šabić.

Zaposlene u Zavodu samo javnost može da zaštiti

Šta zaposleni u Zavodu za zaštitu spomenika kulture mogu da urade u ovom slučaju, da li treba da se obrate tužilaštvu, policiji, ombudsmanu ili nekoj drugoj instituciji?

„Mogu da se obrate svim pomenutim ali s obzirom na njihovu evidentnu nesamostalnost i potčinjenost izvršnoj vlasti nije realno očekivati od toga neke korisne efekte. Neke, kakve takve, korisne efekte može dati jedino obraćanje javnosti. Po za sad poznatim činjenicama reklo bi se da je razlog za akciju BIA bilo upravo sprečavanje objavljivanja otvorenog pisma kojim su zaposleni hteli da pažnju javnosti skrenu na nezakonito postupanje Vlade“, ističe Šabić.

Nacionalnu bezbednost pre ugrožavaju odluke Vlade Srbije

Da li skidanje ili neskidanje Generalštaba sa liste objekata pod kulturnom zaštitom uopše može biti pitanje nacionalne bezbednosti?

„Ne mislim da bi to moglo da zasluži takvu kvalifikaciju pogotovo u zemlji u kojoj  su devastirani ili uništeni brojni spomenici koji su zasluživali ili čak formalno imali zaštitu. Ali mislim da bi mnogo pre, sa stanovišta nacionalne bezbenosti pažnju zasluživale odluke Vlade u vezi sa ovim ili bilo kojim pitanjem donete van valjane procedure i protivno zakonom predviđenim uslovima“, zaključuje Šabić. (kraj) dep/bdr

Share: