Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel
KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2024 - All rights reserved
Svet
Haris ili Tramp?
09:02 05. 11. 2024. FoNet | Vesna Milosavljević
VAŠINGTON - Državljani Sjedinjenih Američkih Država (SAD) glasaju danas za izbor 47. predsednika, a oboje kandidata, Kamala Haris i Donald Tramp, izrazili su u završnici kampanje uverenje u pobedu, pri čemu im podjednake šanse daju i predizborne ankete.
Burna predizborna kampanja obeležena je odustankom aktuelnog predsednika Džozefa Bajdena (81) i ulaskom potpredsednice Kamale Haris u izbornu trku u ime Demokratske partije, kao i pokušajima atentata na republikanskog kandidata i bivšeg predsednika Trampa, podsećaju svetski mediji.
Pored izjašnjavanja o predsedničkim kandidatima, Amerikanci će se izjašnjavati i o budućem sastavu Konresa, brojnim državnim zvaničnicima i incijativama.
Pobednika predsedničkih izbora ne odlučuje ukupan broj glasova na nacionalnom nivou za nekog od kandidata, već takozvani Elektorski koledž, sistem koji obuhvata sve savezne države i sastavljen je od predstavnika - elektora, koji glasove raspoređuju na osnovu rezultata glasanja u svojoj državi.
U svim državama, osim u dve, svi elektori idu pobedničkom kandidatu te države, bez obzira na to koliko tesnu pobedu je ostvario. Ukupno ima 538 elektora, što je broj koji uvek ostaje isti i jednak je ukupnom broju članova Kongresa - 435 članova Predstavničkog doma, 100 senatora, uz tri elektora iz Distrikta Kolumbija. Da bi pobedio, predsednički kandidat mora osvojiti većinu - 270 elektorskih glasova.
Ako rezultati izbora za predsednika budu tesni kako se predviđa, proglašavanje pobednika moglo bi da potraje, što je bio slučaj i 2020. godine kada je tek četiri dana posle izbora bilo jasno da je pobedio aktuelni predsednik Bajden.
U gotovo svih 50 država i Distriktu Kolumbija (glavni grad, Vašington), na izborni dan je moguće glasati uživo, na biračim mestima. Ipak, većina država omogućava stanovnicima da glasaju i pre 5. novembra, te oni mogu dostaviti svoje glasove putem pošte ili na unapred određenim lokacijama.
Većina država, takođe, dozvoljava i rano glasanje na manjem broju birališta - ove godine u nekim od država se tako glasa još od septembra.
Mogućnost prevremenog glasanja iskoristilo je već više od 78 miliona birača, što je drugi najveći broj ikada, posle 2020. godine, kada je zbog pandemije kovida prevremeno glasalo 101,5 miliona ljudi.
Predviđa se da bi o izbornom ishodu odlučilo sedam "ničijih" država, pri čemu bi presudne mogle da budu tri države Srednjeg zapada, takozvani "plavi zid" - Pensilvanija, Mičigen i Viskonsin, koje su nekada bile demokratske, ali se promenom demogfarije to promenilo.
Tramp je pre osam godina pobedio u sve tri, a pre četiri godine Bajden ih je osvojio. Sada bi pobeda u te tri države, koje zajedno daju 44 elektorska glasa, bila dovoljna da Kamala Haris dobije izbore, dok bi Trampu nedostajala pobeda u još jednoj od preostale četiri neopredeljene države, što bi verovatno ostvario, jer je u Arizoni favorit.
Imajući u vidu izjednačenost kandidata, pominje se i mogućnost da Kamala Haris i Tramp izbornu trku završe sa po 269 elektorskih glasova. U tom slučaju odluku o tome ko će biti predsednik doneo bi Predstavnički dom Kongresa. Pritom se ne bi izjašnjavali poslanici pojedinačno, već bi svaka savezna država imala jedan glas, a predsednik bi morao da dobije podršku 26 država.
Prema tom scenariju, Senat bi birao potpredsednika države. Za razliku od izbora predsednika, izjašnjavali bi se senatori pojedinačno, a za izbor je nephodan 51 glas. U sadašnjem sazivu Predsedničkog doma Tramp bi bio veliki favorit, jer republikanci imaju većinu, ali bi to moglo da se promeni, jer Amerikanci danas biraju i novi saziv Donjeg doma Kongresa.
Što se tiče Zapadnog Balakna, kandidati za američkog predsednika najavili su da će borba protiv korupcije i pritisaka iz inostranstva biti prioritet njihovih administracija.
Kamala Haris je rekla da će, ako bude izabrana za predsednika, štititi prava građana i država da slobodno izražavaju nacionalni identitet, dok je Tramp obećao privrednu saradnju i sigurnost na Zapadnom Balkanu ukoliko pobedi.
Portparol Kamale Haris izjavio je Glasu Amerike da ona dosledno zagovara unapređenje demokratije, vladavine prava i borbu protiv korupcije. Borba protiv korupcije predstavlja ključni interes nacionalne bezbednosti SAD i jedan je od razloga zašto je Kamala Haris potpuno posvećena unapređenju evroatlantskih aspiracija šest zemalja Zapadnog Balkana, dodao je.
Hristos Marafacos iz Trampove kampanje izjavio je za Glas Amerike da bi spoljna politika kandidata republikanaca prema Zapadnom Balkanu naglašavala pragmatična partnerstva, orijentisana na akciju i fokusirana na održivost, ekonomske prilike i borbu protiv korupcije.
Prema rečima Marafacosa, Trampova administracija ne bi samo promovisala opšte izjave o demokratiji, već bi postizala stvarne i odgovorne rezultate kroz direktan rad sa lokalnim liderima i građanima u regionu. Tramp razume da istinski mir proizlazi iz snažnih, samoodrživih nacija. Njegova administracija bi se fokusirala na jačanje ekonomije i bezbednosti balkanskih zemalja, omogućavajući im da se odupru korupciji i spoljnim pritiscima, tvrdi Marafacos. (kraj) vem/dj