Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel
KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2024 - All rights reserved
Stigma
Žene su potcenjene
13:24 06. 11. 2024. FoNet | Desk
BEOGRAD - U pravosuđu Srbije muškarci mnogo češće i brže napreduju, izjavila je FoNetu tužiteljka Višeg tužilaštva u Beogradu Bojana Savović i ukazala da su žene potcenjene, kao nedovoljno sposobne, pametne i elokventne. Ona je u serijalu razgovora Stigma primetila da u pravosuđu ima više žena nego muškaraca, ali to ne vidi kao rezultat rodne osetljivosti, već odraz činjenice da ta oblast nije dovoljno plaćena i uticajna.
Ona je u serijalu razgovora Stigma primetila da u pravosuđu ima više žena nego muškaraca, ali to ne vidi kao rezultat rodne osetljivosti, već odraz činjenice da ta oblast nije dovoljno plaćena i uticajna.
Savović smatra da je najveći uticaj sabran u izvršnoj vlasti i političkim strankama, dok je u pravosuđu koncentrisan na višim funkcijama.
"Na čelu Višeg tužilaštva u Beogradu je muškarac, na čelu Apelacijnog tužilašta u Beogradu je muškarac, na čelu Tužilaštva za organizovani kriminal je muškarac, na čelu Višeg suda u Beogradu je muškarac, na čelu Apelacionog suda u Beogradu je muškarac. Poverenik za informacije od javnog začaja i ombudsman su muškarci", ilustrovala je Savović.
Ona skreće pažnju na to da žene, shodno svojoj brojnosti i obrazovanju, nisu srazmerno zastupljene na rukovodećim pozicijama u pravosuđu.
Kako je predočila, žene u pravosuđu kreću iz negativne perspektive i moraju da ulože "silan napor" i energiju da bi dobile poštovanje, uvažavanje i da bi im se priznalo koliko su sposobne i vredne.
"Muškarcima i stranke u postupcima koje vode više veruju kada ih vide u odelu i kravati. Ne moraju ništa da progovore, već se stiče utisak da su oni ti koji mogu da pruže zaštitu i da znaju šta pričaju", objasnila je Savović.
Ona je javnosti postala poznata kada je uhapšeno šest osoba osumnjičenih da su tokom izvođenja radova na termoelektrani Kostolac B oštetili EPS za 7,5 miliona dolara.
Duže od godinu je vodila istragu u tom slučaju, da bi na kraju bila skinuta sa tog predmeta i prebačena iz Odeljenja za borbu protiv korupcije u drugo odaljenje.
Dok se suočavala sa takvim turbulencijama, tabloidi je nisu štedeli, podsetila je Savović i konstatovala da su je često "blatili" upravo kao ženu.
"Od toga da sam zapuštena, do toga da sam previše sređena. Čak i kada sam slikana ujutro u 15 do sedam da ulazim u Palatu pravde napisano je da se 'švrčkam'. Ta kvalifikacija je nekako za ženu, kao da idem u šoping, a ne na posao. Mislim da to ne bih doživljala da sam muško", rekla je Savović.
Posle ove afere, kako je istakla, žene su se pokazale kao jači pol i pružile joj podršku, mada je bilo i dosta muških kolega koji su stali uz nju.
"Nema borbe za ravnopravnost bez podrške muškog dela te profesije", uverena je Savović.
Mladim budućim koleginicama, koje bi volele da rade u pravosuđu, poručuje da ne odustanu od pravde i istine i da nastave borbu.
"Na tim novim generacijama je balast da učine ovaj svet boljim i ravnopravnijim i tamo gde mi nismo uspeli, da oni svojom mladošću i entuzijazmom uspeju", zaključila je Savović. (kraj) zvs/bom/dj
Tagovi: