Hrabrost je opasna vrlina

14:38 21. 01. 2025. FoNet | Bojana Milovanović

BEOGRAD - Žene u pravosuđu su, ne samo brojnije od muškaraca, nego su se pokazale i kao hrabrije i jače, izjavila je FoNetu tužiteljka Jasmina Paunović.

"Žene su toliko hrabre i toliko spremne da izađu i da se bore za sve svoje stavove, svoja stremljenja i svoje predmete. One ne pokazuju ni jedan trenutak bojažljivosti kada treba da se radi", ocenila je Paunović u FoNetovom serijalu razgovora Stigma.

Ona je javna tužilteljka Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, ali je do 2023. bila na funkciji u Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije, da bi odlukom pretpostavljenog bila raspoređena u opšte odeljenje istog tužilaštva.

Kako je ukazala, otet joj je predmet Elektroprivrede Srbije (EPS), u kojem je tih dana trebalo da donese naredbu o sprovođenju istrage, jer je otkrila velike tokove novca.

"Međutim, moj tužilac je video dokle to vodi i predmet mi je otet. Znala sam da to što radim može da me dovede u vrlo neprijatnu i nezgodnu situaciju, ali sam pristala da idem do kraja, bez obzira na posledice. E, to je hrabrost", naglasila je Paunović.

Ona smatra da je hrabrost danas opasna vrlina sa kojom se ne rađa, već se stvara u porodici i vaspitanjem.

"Od roditelja dobijete te prve impulse da vas podrže onda kad vam se čini da možda ne biste mogli da idete do kraja. Oni su ti koji vam daju vetar u leđa. To vam nekako uđe u genetski kod i onda vas to prati celog života", objasnila je Paunović.

Prema njenim rečima, sama težina posla koju obavljaju muškarci i žene u pravosuđu je jednaka, ali su se žene neretko pokazale kao jače.

Paunović ističe da u karijeri nije čula neke negativne komentare zbog toga što je žena na tužilačkoj poziciji.

Naprotiv, može da kaže ono što neformalno čuje - da je njena uloga u predmetima, bez obzira na to što je žena, mnogo opasnija nego da je muškarac.

Podseća da je ranije bilo uvreženo mišljenje da u pravosuđu rade dobro udate žene i da samo one imaju taj luksuz, ali da danas to nije tako.

"Sve su to žene sa velikim obavezama, one su i majke i supruge i domaćice, ali su, pored toga, i javni tužioci", istakla je Paunović.

Prema njenom mišljenju, javne tužiteljke nisu tipične žene koje se sreću svakog dana, već su to žene koje su navikle na uviđaje, leševe, ubistva i teške saobraćajne nesreće.

U takvim okolnostima i teškim trenucima, kako je naglasila, postoji i velika empatija prema ljudima koji su izgubili nekog svog.

"Mnogo puta sam bila u situaciji da u sudnici slušam iskaze majki koje su izgubile svoju decu, iskaze braće i sestara koji su izgubili nekog svog. Ne postoji ni jedan beneficirani staž, bilo šta što vama može da nadoknadi taj pretrpljeni stres", zaključila je Paunović.
(Kraj) zvs/bom

Share: