Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel

KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2025 - All rights reserved
Stigma
Na udaru političke elite
12:06 29. 04. 2025. FoNet | Bojana Milovanović
BEOGRAD - U Srbiji je danas veoma teško biti radnik, izjavio je FoNetu potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Duško Vuković, ukazujući da više od 1.200.000 zaposlenih prima plate do 80.000 dinara, kao i na to da su izloženi "udarima političkih elita" koje kreiraju zakone i pravila o kojima radnike ni ne pitaju.
"Teško je živeti, imajući u vidu da više od 1.200.000 ljudi prima do medijalne zarade, koja je 80.000 dinara. To znači da realno ne može da ostvari neki dobar standard, iako politička elita priča drugačije", ocenio je Vuković u serijalu razgovora Stigma.
On dodaje da iznosi prosečne plate, minimalca kao i medijalne zarade, govore o tome da "čitava država ide u smeru eksploatacije radnika i da se neko bogati na račun zaista malih primanja koje ima većina zaposlenih u Srbiji".
Ukazuje i na to da su izmene Zakona o radu 2014. praktično izbisale brojna prava radnika, poput većih zarada za smenski, noćni rad ili rad nedeljom.
Kao drastične primere stigmatizacije, on je izdvojio slučajeve radnica koje su šikanirane i diskriminisane samo zbog sindikalnog aktivizma i zato što su, u ime svojih kolega, tražile veće plate.
One su dobile rešenje da rade na poslovima koji su nedostojni čoveka u 21. veku, poput čišćenja fabričkih krugova, iako su završile srednje stručne škole. Tako je njima, ali sivim drugim radnicima u tom kolektivu, poslata poruka da ne treba da se bave sindikatom i da će, u suprotnom, biti kažnjeni", smatra Vuković.
Kako je napomenuo, u takvim slučajevima nije postojao mehanizam zaštite, kao što je Inspekcija rada, koji bi ustanovila da je neko nezakonito premešten na drugo radno mesto.
Kao oblik stigmatizacije predstavnika sindikata, Vuković je pomenuo i to da oni često ne bivaju pozivani na neke važne događaje, poput otvaranja gradilišta i fabrika ili im je uskraćeno da se tom prilikom obrate javnosti.
"To je, izgleda, strah političke elite da u etar i javni diskurs može da uđe nešto što nije povoljno po njih", zaključio je Vuković. (kraj) zvs/bom/dj