Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel
KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2024 - All rights reserved
Društvo
Pesma i duh Kosova i Metohije
15:05 08. 10. 2024. FoNet | Desk
BEOGRAD - U sali Kolarčeve Zadužbine u Beogradu, 3. oktobra je predstavljena knjiga „Srbi na Kosovu i Metohiji u 20. i 21. veku“ autora prof. Dragoslava Ćetkovića u izdanju Obeležja plus i Fondacije Braća Karić a u prisustvu episkopa novobrdskog g. Ilariona, vikara patrijarha Porfirija, mnogobrojnih uglednih zvanica, predstavnika srpskih kulturnih i javnih institucija, predstavnika medija i znamenitih građana Kosova i Metohije.
U uvodnom obraćanju prisutnim gostima, episkop novobrdski g. Ilarion je istakao da mu je ukazana čast i dat blagoslov da bude prisutan u ime patrijarha Porfirija kao i episkopa raško-prizrenskog Teodosija.
On je poručio da su Kosovo i Metohija sveta srpska zemlja koja je kroz vekove ropstva bila čuvar kosovskog zaveta, te da ova knjiga predstavlja znamenite građane, odnosno čuvare kosovsko-metohijskog zaveta.
Pored Vladike Ilariona u kulturnom programu predstavljanja istorijske knjige „Srbi na Kosovu i Metohiji u 20. i 21. veku“ govorili su: Akademik Slavenko Terzić, prof. dr Živko Kulić, prof. Petar Jakšić, prof. dr Milivoje Pavlović i autor knjige, prof. Dragoslav Ćetković koji se osvrnuo na svoj višedecenijski izvanredan rad u kulturi i vreme u kojem je živeo na Kosovu i Metohiji.
„Tokom proteklih nekoliko godina koliko su trajale pripreme ovog epohalnog književnog izdanja koje će tek oplemeniti srpske kulturne institucije i mnoge domove, putovao sam Kosovom i Metohijom, upoznavao naš narod i beležio njihove podatke koje sam zatim obrađivao i unosio u ovo značajno izdanje. Danas se u knjizi nalazi više stotina biografija kojih nema na internetu, a koje su svakako od ogromnog značaja za srpsku istoriju, kulturu, etnografiju, novinarstvo i istraživački rad. Naša misija je ispunjena. Srbi sa Kosova i Metohije su sačuvani od zaborava za vjek i vjekova.“ Izjavio je urednik izdanja i autor kulturno-umetničkog programa u Kolarčevoj Zadužbini Nikola Radanović.
U umetničkom delu programa, nastupili su istaknuti srpski umetnici: Nevena Čiplak – Lazarević, interpretator srpskih tradicionalnih pesama i solisti na kavalu Dušan Đukić, Aleksa Radonjić i Milan Ducić, zatim Aleksa Nedeljković kantautor i pojac pravoslavne duhovne muzike.
Pravo iznenađenje je usledilo kada je Pavlina Radovanović, najmlađa Srpkinja sa Kosova i Metohije čija se biografija takođe nalazi u ovom leksikonu, dirljivim govorom zahvalila autoru i uredniku na ukazanoj časti, potom otpevavši pesmu „Orahovcu, bašto rajska“ kojom je probudila najdublje emocije kod svih posetilaca.
Pesma i duh Kosova i Metohije su održali srpski narod kroz vekove, a umetnici u programu su još jednom potvrdili koliko je važno da se o Kosovu i Metohiji peva i kada se plače.
Voditelj programa bila je Jasmina Stoiljković, prvakinja srpske drame u Narodnom Pozorištu u Prištini sa sedištem u Gračanici.
Univerzitetski profesor Milivoje Pavlović je izrazio da će biti nastavljen značajan posao na očuvanju imena i dela mnogih ljudi koji nisu mogli ući u knjigu „Srbi na Kosovu i Metohiji u 20. i 21. veku“, gde se nijedno ime nije našlo nezasluženo.
Tako su pored znamenitih građana Kosova i Metohije, svrstani i crkveni velikodostojnici, akademici, profesori, učitelji, lekari, inženjeri, privrednici, književnici, kulturni i sportski stvaraoci i svi oni koji su svojim rezultatima i delatnošću obeležili vreme. (kraj) dep/dj