Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel
KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2025 - All rights reserved
Društvo
Nadstrešnica teža 23,11 tona
15:57 31. 12. 2024. FoNet | Anđelija Stojković
NOVI SAD - Nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu, koja je pala 1. novembra i usmrtila 15 ljudi, bila je teža 23,11 tona od dozvoljenog opterećenja, pokazuje veštačenje koje je obavio Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, po naredbi Višeg javnog tužilaštva u tom gradu.
U mišljenju veštaka se, između ostalog, navodi i da je "konstrukcija nadstrešnice u trenutku neposredno pred lom bila pod opterećenjem koje je veće od prvobitno projektovanog za oko 107 kilograma po metru kvadratnom, odnosno ukupno oko 23,11 tone", preneo je portal N1.
Stručni tim veštaka je u izveštaju naveo i da "smatra da su vizuelne naznake ovakvog loma morale da budu uočljive u danima koji su prethodili rušenju nadstrešnice".
Nalaz i mišljenje veštaka Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu objavljen je na sajtu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu.
"Zatege kao ključni konstruktivni element obezbeđenja nosivosti i stabilnosti nadstrešnice su u trenutku rušenja bile u stanju smanjene nosivosti i povećanog opterećenja", naveo je FTN u zaključcima analize proračuna.
Kako se dodaje, "smanjena nosivost je potvrđena rezultatima laboratorijskih ispitivanja Instituta IMS, prema kojima je u trenutku neposredno pred rušenje oko 40 odsto žica u zategama bilo van funkcije".
"Uzrok ovakvog stanja je korozija koja se javila na spoju zatege i krovnog nosača. Taj nedostatak je mogao da bude utvrđen tokom kontrolnih pregleda propisanih u okviru redovnog održavanja objekta", ukazuje se u zaključku.
Do povećanog opterećenja zatega u odnosu na originalni projekat došlo je u više navrata - tokom izgradnje objekta 1964. godine, umesto sloja za pad, sa gornje strane nadstrešnice je izveden sloj od nearmiranog betona, a ugrađeni sloj nearmiranog betona, ima za oko 65 kilograma po metru kvadratnom veću masu od mase projektovanog sloja za pad.
"Ovaj defekt nije imao presudan uticaj na nosivost i stabilnost konstrukcije, ali je imao negativni uticaj na smanjenje rezerve nosivosti izvedene konstrukcije", ukazali su veštaci.
Prilikom rekonstrukcije objekta, koja je počela 2021. godine, projektom je bilo predviđeno skidanje "svih slojeva do betona" i izvođenje novog sloja i hidroizolacije.
Kako se navodi, "uvidom na licu mesta je utvrđeno da sloj nearmiranog betona nije uklonjen, ali nisu uklonjene ni postojeće pločice sa donje strane nadstrešnice".
"Na taj način, opterećenje nadstrešnice je povećano za dodatnih 20 kilograma po metru kvadratnom. Takođe, rekonstrukcijom je predviđena ugradnja stakala sa metalnim okvirima, čime se na nadstrešnicu dodaje još 27 kilograma po metru kvadratnom", navodi se u izveštaju veštaka. (kraj) is/and/mk