Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel
KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2025 - All rights reserved
Društvo
Nemamo pravo da ćutimo
11:09 09. 01. 2025. FoNet | Desk
BEOGRAD - Nemamo pravo da pasivno posmatramo stvarnost u kojoj propada svako nacionalno dobro i društvo tone u ponor, izjavio je u intervjuu za portale Nova.rs i Danas. rs prvi čovek poslovnog sistema Swisslion Rodoljub Drašković, koji je javno podržao proteste studenata.
Kao društvo tonemo duboko u ponor, a oni koji su ga doveli u ćorsokak moraju da polože račune, naglasio je Drašković.
Povodom odluke njegove kompanije da izbaci na tržište Studentski eurokrem blok i da sva sredstva od prodaje nameni studentima u blokadi, on je objasnio da studenti i školci hoće da grade zdrav životni ambijent.
Da završavaju škole, da se zapošljavaju i ostaju u svojoj zemlji. Ništa drugo ne traže, osim onog što ima mladost širom Evrope i sveta, naglasio je Drašković.
Kako je istakao, ovo je njihova zemlja, traže društvene reforme, ozbiljniji su, pametniji i školovaniji, nego što smo bili mi u njihovim godinama.
Prema njegovim rečima, svaki normalan čovek, intelektualac bez obzira na godine, treba da shvati dubinu društvene krize i da svoj doprinos, da se država izvede na zdrave demokratske osnove.
Mladi su shvatili da je došlo vreme da se korupcija i kriminal moraju saseći u korenu, a od državnih organa traže da profesionalno obavljaju poslove za koje su plaćeni, protumačio je Drašković.
On je pozvao i sve druge preduzetnike da se uključe i stvaraju društveni ambijent za brži razvoj, pre svega domaće privrede, koji će biti u funkciji sveukupnog društvenog razvoja.
Prema oceni Draškovića, danas nijedna poluga vlasti profesionalno ne obavlja svoj posao.
Kako je ukazao, „i njih treba razumeti, nestručni su i nesposobni, odnosno nisu osposobljeni da obavljaju funkcije koje bi morali da obavljaju u skladu sa ustavom i zakonom“.
U današnjem sistemu nije bitna stručnost i sposobnost, već naporotiv potrebna je partijska knjižica i lojalnost partijskim vođama, smatra Drašković.
Prema njegovoj oceni, do diploma lako dolaze, kupuju ih isto kao glasove i nažalost ostaju nepismeni.
Ističući da ga politika lično ne interesuje, on je obrazložio da ga jedino interesuje ekonomska politika.
Srbija ne zaslužuje da ima ovakvu Skupštinu, ovakvu Vladu i ovakve institucije, poručio je Drašković i naglasio da je domaća privreda „pastorče“ ovog režima.
Nazivajući strane investitore “sramnim”, ukazao je da dobijaju subvencije, dok u zaposleni u njima u kolonijalnom i najamnom odnosu.
Upitan da li zbog kritikovanja režima očekuje neku vrstu represije, on je odgovorio da je sebi obezbedio status slobodnog privrednika i da mu tu slobodu, ličnu i profesionalnu, niko neće, niti može ugroziti.
Kako je istakao, demokratske slobode i pravo da pomažemo studente, đake i njihove profesore niko nam neće uskratiti, a svaki pokušaj biće im vraćen bumerangom.
Za slobodu ovog naroda, zaposlenih u poslovnom sistemu, za slobodu studenata i đaka uvek sam spreman sebe da žrtvujem, poručio je Drašković.
Došao je kraj rasprodaje bogatstva Srbije, procenio je, uveren da je ovo poslednja šansa da opstanemo kao narod i kao država.
On, međutim, misli da ni režim, niti politička opozicija ne mogu izvući državu iz krize.
Izlaz vidi u formiranju tehničke vlade na mandat od godinu dana, u kojoj bi bili profesori univerziteta, doktori nauka, mladi najobrazovaniji, stručni ljudi i obavezno studentski predstavnici.
Kako je rekao, potrebno je urediti i pripremiti demokratske izbore i kontrolu izbora i isključiti kriminalne radnje u funkciji osvajanja vlasti.
Na ovim demokratskim principima možemo doći do institucija, koje će isključivo raditi u interesu Srbije i zaštititi nacionalna, prirodna i materijalna bogatstva kojima raspolaže ova zemlja, zaključio je Drašković. (kraj) def/dj