Novinarstvo i AI

16:29 08. 04. 2025. FoNet | Anđelija Stojković

BEOGRAD - Regionalno istraživanje o primeni veštačke inteligencije u novinarstvu pokazalo je da je 78,3 odsto ispitanika bar nekad koristilo veštačku inteligenciju, a polovina nije upoznata s njenim uticajem na autorska prava, saopštilo je danas Udruženje novinara Srbije (UNS).

Istraživanje su sproveli UNS, Centar za razvoj omladinskog aktivizma iz Sarajeva, Medija centar iz Čaglavice i Albanski centar za kvalitetno novinarstvo iz Tirane, a u njemu su učestvovala 493 mlada novinara, studenta novinarstva i srednjoškolaca zainteresovanih za novinarstvo.

Više od 40 odsto ispitanika navelo je da veštačku inteligenciju koristi jednom mesečno ili ređe, dok deset odsto svakodnevno koristi veštačku inteligenciju, a 25 odsto nekoliko puta nedeljno. (kraj) vem/and/mk

Share: