Vlast krila ugovor

18:39 04. 02. 2025. | Desk

BEOGRAD - Komercijalni ugovor o izgradnji brze pruge Novi Sad - Subotica, koji je u julu 2018. potpisala tadašnja potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović sa kineskim izvođačima, mogao bi u značajnoj meri da poremeti istragu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu koje je podiglo optužnicu protiv 13 osoba zbog pada nadstrešnice u Novom Sadu, piše portal Vremena.

Taj ugovor, koji je prošle nedelje postao dostupan javnosti, ima karakter međunarodnog ugovora, a samim tim i preimućstvo u odnosu na nacionalno zakonodavstvo, objašnjava autor Vuk Nenadović.

Kako je precizirao, komercijalni ugovor između Vlade Srbije i kineskih izvođača o izgradnji brze pruge na deonici Novi Sad – Subotica, koji je potpisan na osnovu sporazuma vlada dve države, prema Ustavu Republike Srbije ima jaču pravnu snagu od domaćih zakona.

Zato je nejasno kako je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu moglo da zanemari ovaj ugovor prilikom vođenja istrage i podizanja optužnice, pita se Nenadović i konstatuje da taj ugovor otkriva dve otkriva ključne stvari.

Prvo, ovaj ugovor u svojoj preambuli sadrži odredbu da se ceo projekat izgradnje brze pruge Novi Sad – Subotica, a time i rekonstrukcije stanice u Novom Sadu koja je njegov sastavni deo, sprovodi na osnovu projektnog zadatka koji je 2017. godine izradio Saobraćajni institut CIP.

Usvajanjem Ugovora Vlada je usvojila i Projektni zadatak koji je sastavni deo ugovora. Slučaj u kojem je projektni zadatak sastavni deo Ugovora, tvrde stručnjaci sa kojima je razgovaralo Vreme, vrlo je neuobičajen.

Taj projektni zadatak odredio je obim, dinamiku i vrstu radova koji nisu obuhvatali rekonstrukciju nadstrešnice u vestibilu B stanične zgrade u Novom Sadu koja se obrušila 1. novembra prošle godine što je dovelo do smrti 15 ljudi.

Uprkos brojnim saznanjima koja su dokazala da je podizvođačka firma Starting izvodila radove na nadstrešnici, nadležne institucije ostale su pri tvrdnji da nadstrešnica nije bila predmet konstrukcionih intervencija, već samo sanacije prema uslovima Zavoda za zaštitu spomenika kulture Novi Sad.

Prema navodima Vremena, druga važna odredba ovog ugovora, sadržana u članu 2.1.29, predviđa da će saobraćaj na poddeonici Novi Sad-Subotica biti u potpunosti zatvoren tokom izvođenja građevinskih radova, ali to se ne odnosi na železničke stanice Novi Sad i Subotica.

Kako se objašnjava u tekstu, ugovorom je predviđeno da železničke stanice u Novom Sadu i Subotici budu otvorene za putnike tokom njihove rekonstrukcije, kao i da se od strane putnika koriste po fazama, što pobija tvrdnje Tužilastva da je otvaranje stanice dovelo do tragedije.

Ako ovaj ugovor nikada nije bio tajan, postavlja se pitanje zašto ga je vlast krila od javnosti skoro tri meseca. Da li je to bio pokušaj ovog režima da se zaštite kineski izvođači i domaći podizvođači, a time i tokovi novca koji bi ukazali na korupciju?

Da je ugovor na volšeban način izbegnut u istrazi potvrđuju saznanja Vremena iz izvora bliskih tužilaštvu, da je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu na početku istrage dobilo usmenu instrukciju Republičkog javnog tužilaštva da ovaj ugovor ne koriste u postupku, i da ga zbog toga nikada nije ni zatražilo od Vlade Srbije.

Isti izvori ukazuju da je slučaj nadstrešnice vodila lično republički tužilac Zagorka Dolovac, a da su novosadski tužioci samo dolazili po instrukcije, piše Vreme.

Ostavka Miloša Vučevića i pad Vlade Srbije koja je krila od javnosti najvažniji ugovor na osnovu koga je rađena rekonstrukcija pruge na kojoj se dogodila tragedija deluje kao pravedan politički epilog i odlazak u istoriju „loših đaka“. Sada neka se pripremi Tužilaštvo.

Član upravnog odbora Udruženja tužilaca Srbije i izborni član Visokog saveta tužilaštva Predrag Milovanović kaže za Vreme da, koliko mu je poznato, nepotvrđena optužnica Višeg javnog tužilštva u Novom Sadu nije dostupna javnosti.

On ističe da bi sud mogao da vrati optužnicu tužilaštvu da dopuni istragu, ukoliko je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu zanemarilo navedeni ugovor, jer je nesporno da je našim Ustavom propisano da su međunarodni ugovori sastavni deo pravnog poretka Republike Srbije i da se neposredno primenjuju. (kraj) def/bdr

Share: