Optužnica vraćena na doradu

11:40 11. 04. 2025. FoNet | Bojana Milovanović

NOVI SAD - Viši sud u Novom Sadu saopštio je danas da je vratio na doradu optužnicu koju je Više javno tužilaštvo u tom gradu podiglo 30. decembra prošle godine protiv 13 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici 1. novembra prošle godine.

Tada je na mestu nesreće stradalo 14 osoba, a tri su teško povređene, od kojih su dve kasnije podlegle povredama.

Viši sud u Novom Sadu saopštio je da je Krivično vanpretresno veće, sastavljeno od troje sudija tog suda, na nejavnoj sednici 12. marta 2025. godine, u postupku ispitivanja optužnice Višeg javnog tužilaštva protiv 13 lica u slučaju pada nadstrešnice, donelo odluku da se optužnica vrati na dopunu istrage.

Sudsko veće je najpre detaljno analiziralo izuzetno obimnu optužnicu, kao i odredbe zakona i drugih propisa na koje se poziva javni tužilac u optužnici, a potom sa posebnom pažnjom analiziralo je dokaze koje je predložio javni tužilac, bez upuštanja u ocenu predloženih dokaza shodno odredbama ZKP u ovoj fazi postupka, a potom i obimne navode odgovora na optužnicu koje su dostavili branioci svih okrivljenih.

Vanpretresno veće je donelo odluku da je potrebno bolje razjašnjenje stvari da bi se ispitala osnovanost optužnice, naveo je Sud i dodao da je veće naložilo Višem javnom tužilaštvu da u roku tri dana od dana prijema prepisa odluke donese naredbu o dopuni istrage sa nalozima u pogledu okolnosti koje zahtevaju dodatno razjašnjenje.

Odluka suda, koja sadrži detaljno obrazloženje svih razloga zbog kojih je Krivično vanpretresno veće našlo da je potrebno dopuniti istragu, danas je otpravljena nadležnom tužilaštvu, svim okrivljenima i njihovim braniocima.

Protiv naredbe suda, po odredbama Zakonika o krivičnom postupku, stranke i drugi učesnici u postupku nemaju pravo žalbe.

Dakle, u ovom trenutku, predmet se vraća u fazu istrage, na dopunu istrage, radi boljeg razjašnjenja stvari kako bi se mogla ispitati osnovanost optužnice, naveo je Sud, prenosi RTS.

Viši sud je u saopštenju demantovao određene netačne informacije vezane za rad tog suda u kojima je, između ostalog, navedeno da sud nije postupao ažurno, da u tom pritvorskom predmetu nije dao prioritet u smislu naročite hitnosti, kao i druge neproverene i proizvoljne informacije.

U saopštenju je ukazano na sled radnji suda koje su preduzete nakon podizanja optužnice kako bi se javnost uverila da je postupanje suda u ovom predmetu bilo u svemu u skladu sa zakonom, prioritetno i sa naročitom hitnošću, kao i posvešćenošću.

Tužilaštvo je 30. decembra 2024. Višem sudu u Novom Sadu dostavilo optužnicu, koju je sud u Skladu sa odredbama Zakonika o krivičnom postupku istog dana otpravio okrivljenima i njihovim braniocima, koji su imali pravo da u roku od osam dana podnesu pisani odgovor na optužnicu.

Unutar roka od 15 dana od isteka roka za podnošenje odgovora od poslednje primljene optužnice, Vanpretresno veće Suda je u zakonskom roku na nejavnoj sednici veća 12. marta donelo odluku koja je danas saopštena. Od nejavne sednice do danas trajala je izrada pisanog otpravka odluke koja je vrlo detaljno obrazložena, naveo je Viši sud.

Sud je istakao i da je uložio i dodatne napore vezane za organizaciju rada suda kako bi odgovorio zahtevima hitnosti u tom pritvorskom predmetu, kao i opravdanom interesovanju javnosti, ali i visokim standardima profesionalnog sudijskog rada.

Navedeno je da je sudiji koji je predsednik Krivičnog vanpretresnog veća, po naredbi predsednice suda, u postupku ispitivanja optužnice, više od mesec dana, od 27. januara do 3. marta, bio obustavljen redovan priliv hitnih predmeta, a članovima veća u periodu od dve nedelje, kako bi svo troje sudija imalo potrebno vreme da se svestrano upoznaju sa dokumentacijom.

U tom periodu, dakle više od mesec dana, sudije sa prvog stepena krivice su pored suđenja u prvostepenim krivičnim postupcima, svakodnevno učestvovali u radu vanpretresnog veća i to kao predsednici i članovi veća, što je zaista bio veliki napor za sve sudije sa krivičnog odeljenja, ali su pokazali profesionalnost i razumevanje, naveo je Sud.

Viši sud u Novom Sadu je ovom pritvorskom predmetu, za koji postoji i izuzetan interes javnosti, dao prioritet u radu, dok je na dužinu trajanja postupka u fazi ispitivanja optužnice u najvećoj meri uticala složenost i obimnost predmeta, kao i predanost sudija, istaknuto je u saopštenju.

Objašnjeno je da je faza ispitivanja optužnice veoma značajna faza krivičnog postupka, jer se u njoj utvrđuje da li je stepen sumnje da je neko lice izvršilo krivično delo, a po osnovu dokaza i navoda koje javni tužilac predlaže, podignuta na nivo opravdane sumnje. Tek kada se utvrdi da postoji opravdana sumnja, postupak prelazi u fazu prvostepenog suđenja.

Od 13 osumnjičenih, 10 se nalazi u pritvoru, još dve osumnjičene osobe se nalaze u kućnom pritvoru, a jedna od njih je bivši vršilac dužnosti generalne direktorke "Infrastruktura železnice Srbije" Jelena Tanasković. Bivši ministar građevinarstva Goran Vesić se brani sa slobode, jer mu je nakon nekoliko dana provedenih u pritvoru, sud ukinuo pitvor, usvojivši žalbu njegovog branioca.

Optužnica je podignuta protiv Tanasković, Vesića, pomoćnika ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture A. D. i bivšeg generalnog direktora "Infrastrukture" N. Š. zbog osnova sumnje da su učinili krivično delo - teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte opasnosti.

Optužnicom su obuhvaćeni i odgovorni projektant građevinske konstrukcije S. N, glavni projektant idejnog projekta M. J, glavni projektant projekta za građevinsku dozvolu Lj. M. M, izvestilac za konstrukcije Republičke revizione komisije M. S, lice odgovorno za tehničku kontrolu J. S. M, odgovorni za izvođenje građevinskih radova Z. S. M. i D. J. i odgovorni za stručni nadzor M. G. i D. T. zbog sumnje da su učinili teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. (kraj) vbr/bom/dj

Share: