Bez promene kamatne stope

23:04 30. 07. 2025. FoNet | Ivica Strnčević

VAŠINGTON - Američke Federalne rezerve saopštile su danas da su peti uzastopni put zadržale postojeće kamatne stope, uprkos intenzivnim pritiscima predsednika Donalda Trampa i njegovih saveznika da smanje troškove zaduživanja.

Centralna banka je ostavila referentnu kamatnu stopu u rasponu od 4,25 do 4,5 odsto, koliko iznosi od decembra prošle godine, prenosi CNN.

Čelnici FED-a žele da sačekaju još malo na dodatne podatke, kako bi videli kako se američka ekonomija nosi sa Trampovim trgovinskim ratom, bez obzira na to što se suočavaju sa stalnim napadima Bele kuće zbog svoje strategije "sačekaj i vidi“.

Današnja odluka nije bila jednoglasna i prvi put posle 1993. godine je protiv odluke bilo više od jednog guvernera. Protiv su bili guverner FED Kristofer Voler i potpredsednica FED-a zadužena za nadzor Mišel Bouman, koji su tražili smanjenje kamatne stope za četvrtinu poena, saopštila je FED. (kraj) is/bdr

Share: