Srpski jezik i sleng

12:58 12. 03. 2024. FoNet | Desk

BEOGRAD - „Imam novi tea koji moram da ti ispričam. Drugarica sa fakulteta je pravila žurku sinoć u svojoj gajbi, ali nekako nije bio vajb, muzika je bila malo trash, ja to ne mogu. Samo sam sedela, surfovala društvenim mrežama i slučajno lajkovala onom lepom dečku sliku. Bilo mi je malo krindž ali šta je tu je. LOL samo sam nastavila da sedim i pafujem svoj vejp.“

Ukoliko ste pročitali ovaj razgovor dve drugarice, a ipak niste ni razumeli šta se jednoj od njih sinoć dogodilo, verujemo da spadate u starije milenijalce te vam slengovi koje mlađi milenijalci danas koriste nimalo nisu bliski. Bez brige! Danas vam pojašnjavamo svakodnevne mladalačke slengove, kako biste i vi mogli da im se približite i zajedno budete vajb!

„Spill the tea“ ili jednostavno „tea“, koristi se kada sa nekim želimo da podelimo priču o nekom događaju, iskustvo ili samo trač. Takođe, reč tea možemo koristiti i u izrazu „nije moja šoljica čaja“ što predstavlja da neko ili nešto ipak nije po vašem ličnom ukusu.

Iako na reč „gajba“ mnogi pomisle na korpicu sačinjenu od drvenih dasaka, to joj nije jedino značenje. Gajba je izraz za stan/kuću. Izraz „trash muzika“ vam je verovatno i poznat, svi znamo da ona nije vajb! Kada kažemo vajb, znači da nam se nešto izuzetno dopada.

Jedan od najpoznatijih slengova današnjice je upravo izraz „krindž“. Ipak, ova reč nedavno je poprimila i svoj novi oblik – susramlje. Kada osećamo krindž ili susramlje, znači da nam neko ili nešto stvara nelagodan osećaj sramote ili blama.

Ukoliko vam je sada malo jasnije šta se mladoj milenijalki sa početka dogodilo, za kraj nam ostaje da vam pojasnimo šta je vejp.

Vejp je elektronska cigareta koja predstavlja alternativu tradicionalnim cigaretama. Iako zbog nikotina koji izaziva zavisnost nije bezbedna za mlade i one koji nisu pušači, za zrele pušače predstavlja alternativnu i prema mnogim istraživanjima manje štetnu zamenu tradicionalnom duvanu. Ne ostavlja neprijatni miris iza sebe poput tradicionalnih cigareta, ne proizvode duvanski dim i ne sadrže pepeo. Najčešći izbor jesu dopunjivi POD sistemi. Ovi proizvodi su sačinjeni od samog uređaja (baterije) i dopunjivih kertridža, takozvanih POD-ova u koje se sipaju nikotinske aromatične tečnosti.

Pored vejpa, verovatno ste čuli i reč pauč. Paučevi ili nikotinske vrećice, koje su popularne u svetu a posebno u Evropi, predstavljaju bezdimne nikotinske alternative. Reč je o malim zatvorenim vrećicama koje sadrže dehidrirani medicinski nikotin u prahu. Način upotrebe ovih proizvoda, potpuno se razlikuje od sistema za dopremanje nikotina koje zahtevaju uvlačenje i udisanje. Nikotinska vrećica se koristi tako što se postavi između nepca i gornje usne, i putem sluzokože nikotin dospeva u krvotok. Bezdimne alternative posebno su popularne u skandinavskim zemljama, koje pokazuju značajno niske stope obolelih od bolesti povezanih sa pušenjem duvana.

Srpski jezik jeste jedan od rečima najbogatijih, ali na nama je da razmotrimo ima li prostora za prigrliti i nove izraze koji dolaze uz inovacije i aktivnosti novih generacija? Iako grešimo i učimo, kao i svaka generacija pre, milenijalci jesu primer i pozitivnih praksi današnjice poput navedenih u borbi protiv pušenja, gorućeg globalnog problema. Nadamo se da smo vam makar malo približili današnje svakodnevne slengove koji se često mogu čuti među mladima, kao i da će vam sada biti jednostavnije da budete u toku sa njihovim dešavanjima. Mi nastavljamo da proširujemo vokabular, jer to je vajb! (kraj) dep/mk

Share: