Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel

KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2025 - All rights reserved
Promo
Napravite rezervne kopije
14:22 01. 04. 2025. FoNet | Desk
BEOGRAD - Prvo pitanje koje treba uzeti u obzir je: šta tačno treba sačuvati kao rezervnu kopiju? Odgovor se čini očiglednim. Što više rezervnih kopija napravite – to bolje
Poslovna dokumenta, porodične fotografije, finansijski podaci, zdravstveni podaci, korisnička imena i lozinke, pa čak i sadržaj razmenjen preko aplikacija za dopisivanje.
Zapravo, sve ovo bi trebalo sačuvati pomoću pouzdanih metoda skladištenja.
Postoji nekoliko razloga zašto se preporučuje da napravite što više rezervnih kopija. Prvo, uređaj na kom su podaci sačuvani može jednostavno biti izgubljen, ukraden ili oštećen.
Na primer, South Western Railway izveštava da se na njihovoj mreži svakog dana izgubi najmanje pet pametnih telefona, što je skoro 1800 uređaja godišnje.
Među ostalim potencijalnim pretnjama za bezbednost podataka su napadi ransomverom.
Ovo je malver koji blokira računar i zatim zahteva otkupninu za njegovo otključavanje. U nekim slučajevima, čak ni plaćanje otkupnine ne pomaže u vraćanju podataka na zaraženom uređaju.
Uprkos ovim značajnim rizicima, u svakodnevnom životu je gotovo nemoguće (i do određene mere besmisleno) praviti rezervne kopije svega.
Naši uređaji sadrže gigabajte informacija od kojih većina nema nikakvu vrednost. Kreiranje rezervnih kopija takvih razmera zahteva mnogo vremena i može biti skupo.
Glavni savet je da pravilno rangirate podatke.
Pokušajte da sortirate stavke za koje je potrebno napraviti rezervnu kopiju tako što ćete proceniti njihovu relevantnost, aktuelnost i mogućnosti da ih povratite.
Ako je fajl, zapis ili lozinka zastarela ili se može zameniti novijom verzijom, pravljenje rezervne kopije se može preskočiti.
Ako je reč o novoj ili veoma vrednoj informaciji, pravljenje rezervne kopije je neophodno, a poželjno je imati više od jedne kopije.
Sledeći korak u prevenciji gubitka podataka je pronalaženje odgovarajuće metode za pravljenje rezervnih kopija. To zavisi od više faktora: vrste podataka, vrste uređaja, cene, kao i ličnih preferencija i navika korisnika.
Najpopularnije opcije za rezervnu kopiju obično su oblak ili eksterne usluge za skladištenje podataka. Oba ova metoda imaju svoje prednosti i nedostatke.
Na primer, usluge oblaka omogućavaju trenutni pristup informacijama gde god da se nalazite, ali zahtevaju redovne pretplate.
Istovremeno, eksterni hard diskovi su pouzdane memorije koji zahtevaju samo jedno plaćanje, ali pristup informacijama na ovim uređajima moguć je samo kada su pri ruci.
Zbog toga se skladištenje na oblaku smatra savršenom opcijom za skladištenje fajlova i fotografija koji bi uvek trebalo biti dostupni u nekoliko klikova, dok su eksterne usluge skladištenja pogodnije za arhive podataka i velike fajlove, kao što su filmovi ili video zapisi koje retko koristite.
Ukupna statistika pokazuje da danas većina ljudi bira tehnologiju oblaka kao svoju glavnu opciju za skladištenje podataka.
Specifični podaci poput lozinki, identifikacionih podataka ili finansijskih informacija zahtevaju još sigurnije metode skladištenja.
Među potencijalnim rešenjima, menadžer lozinki je opcija koja štiti osetljive lične informacije, sprečava njihov gubitak i omogućava trenutni pristup njima u bilo kom trenutku.
Automatsko popunjavanje autentifikacionih i bankovnih podataka znači da korisnici ne moraju da pamte važne informacije, a pouzdano štiti podatke od kompromitovanja.
Prilikom odabira opcija za rezervne kopije i skladištenje, veoma je preporučljivo razmotriti sve aspekte. Da bi pravljenje rezervnih kopija postalo prava navika, odabrana metoda bi trebalo da bude ne samo pouzdana i efikasna, već i pogodna i praktična za vas lično.
Kao što je već pomenuto, jedna rezervna kopija možda neće biti dovoljna da zaštiti podatke od gubitka. Svetski dan rezervne kopije je pravo vreme da se setimo da podaci mogu biti ranjivi i da preduzmemo neke proaktivne korake kako bismo ih zaštitili. Kompanija Kaspersky je pripremila nekoliko saveta kako to efikasno uraditi:
Pridržavajte se pravila 3-2-1. Jedna od najpopularnijih strategija za pravljenje rezervnih kopija je da imate najmanje 3 kopije važnih podataka, da ih pohranite na 2 različita medijuma i da barem 1 kopiju smestite na udaljenu lokaciju (u oblaku ili na eksternoj fizičkoj lokaciji).
Podesite automatsko kreiranje rezervnih kopija. Većina uređaja i usluga ima unapred instaliranu funkciju za kreiranje rezervne kopije koja automatski pravi kopiju ako zaboravite da to uradite na vreme.
Koristite pouzdano sigurnosno rešenje. Sveobuhvatna digitalna zaštita sa posebnim mehanizmom zaštite od ransomvera sprečava zaražavanje uređaja i štiti vaše podatke od lokalnih i daljinskih ransomver napada.
Obavljajte redovne provere. Potrebno je redovno testirati funkcionalnost vaših rezervnih kopija kako biste na vreme uočili problem i ispravili ga. (kraj) dep/dj
Tagovi: