U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel
Fonet - 2004 - 2024 - All rights reserved
17:02 24. 03. 2021. FoNet | Davor Pašalić
BEOGRAD - Igra u kojoj Srbija demonstrira da hoće da bude uz Rusiju i Kinu, jer tvrdi da Evropska unija ne želi da je prihvati, predstavlja grešku i mogla bi da se pokaže jako štetnom za Beograd, rečeno je danas za Okruglim stolom "Sigurnost izbora - strano mešanje u izborni proces", u organizaciji Medija centra.
Takvo taktiziranje, pošto se zasniva "na blefu", moglo bi pokvariti odnose Beograda sa većinom članica Evropske unije, mada se predsednik Srbije Aleksandar Vučić uzda u podršku Evropske narodne partije, izjavio bivši šef slovenačke diplomatije Ivo Vajgl.
Uz konstataciju kako bi Srbija trebalo da se zalaže za proevropsku politiku, Vajgl je ocenio da je jedini realan pravac ujedinjena Evropa, zbog čega ne treba nasedati na panslavističke iluzije.
Prema Vajglovim rečima, Moskva ima interes da Srbija bude baza za širenje proruskih osećanja i politike.
Nemačka u Srbiji vidi najveću zemlju u ovom nestabilnom delu Evrope i očekuje da Beograd bude stabilizator, a ne da stvara nove probleme, ocenio je Vajgl.
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka Jovan Teokarović ukazao je da je Srbija "duboko podeljena zemlja", čija je polovina stanovništva prozapadno orijentisana, a druga polovina antizapadno.
To je tradicija duga više od 100 godina, a podela važi i za stranke, s tim što su opozicione partije iskrenije kada iskazuju afinitet prema Rusiji, dok vlast istovremeno mora da obećava i Zapadu i Istoku, rekao je Teokarović.
On je ukazao kako vlast ističe opredeljenost za EU, dok istovremeno mediji pod njenom kontrolom vode prorusku propagandu.
Rusija nema mnogo toga da radi, ako želi da širi propagandu, jer Srbija joj je već olakšala taj posao, izjavio je Teokarović.
On je naveo kako istraživanja javnog mnenja pokazuju da većina stanovništva Srbije smatra da je Moskva najbliža Beogradu, ali da bi samo tri do četiri odsto živelo, radilo ili se lečilo u Rusiji.
Teokarović je ocenio da je najvažniji geostrateški cilj Moskve zaustavljanje širenja NATO i konstatovao da bi se konflikt između Zapada i Istoka mogao odigrati na Zapadnom Balkanu, što je opasno za Srbiju, jer bi bila u situaciji da postane najveća žrtva.
Profesor Univerziteta u Gracu Florijan Biber smatra da je zadatak Rusije slabljenje EU, kao strateškog protivnika. (kraj) vip/drp/dpv