Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel
KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2024 - All rights reserved
Evropa
Bliskost Beograda i Budimpešte
12:49 17. 01. 2023. FoNet | Ivana Šanjević
BON - Nikad bolji odnosi Beograda i Budimpešte počivaju na sličnom sistemu vladavine, a rat u Ukrajini i bliskost Moskvi još više su učvrstila savezništvo Aleksandra Vučića i Viktora Orbana, piše danas Noje cirher cajtung.
Kad je Kosovo sredinom decembra simbolično podnelo zahtev za kandidaturu za EU, nije reagovala nijedna od pet članica koje nisu priznale Kosovo, ali je reagovala Mađarska, prenosi Dojče vele pisanje Noje cirher cajtung.
Tamošnji šef diplomatije Peter Sijarto je rekao da bi žurenje sa Kosovom moglo da ometa kompromisno rešenje između Prištine i Beograda, te da će Budimpešta, ako treba, uložiti veto.
Kako se ocenjuje, Beograd i Budimpešta imaju sve bolje odnose godinama, a rat u Ukrajini je od Viktora Orbana i Aleksandra Vučića načinio prave saveznike.
"To prijateljstvo ne počiva na tradicionalno dobrim odnosima, naprotiv", piše list, podsećajući na rasplet Prvog svetskog rata kad je Vojvodina pripala Srbiji, te na mađarske fašističke masakre nad Srbima i Jevrejima tokom Drugog svetskog rata.
Danas većina vojvođanskih Mađara ima dvojno državljanstvo i njihova udruženja dobijaju "masne" subvencije iz Budimpešte.
"To ne smeta Beogradu. Jer zajedno sa tim dolazi i Orbanova poruka vojvođanskim Mađarima da podrže Vučićevu Srpsku naprednu stranku. U septembru je Vučić prikačio orden za zasluge na prsa svog prijatelja Orbana".
Prema autoru teksta Andreasu Ernstu, ranije dugogodišnjem dopisniku iz Beograda, iza nikad boljih odnosa krije se slična pozicija koju dve zemlje imaju prema Moskvi.
"One pokušavaju da spasu što je više moguće od profitabilnog odnosa sa Moskvom, ali tako da ne poremete sasvim odnose sa EU. Taj hod po žici je bitno teži za Mađarsku kao članicu EU, nego za Srbiju kao kandidata sa neizvesnim šansama da se pridruži Uniji", dodaje Ernst.
List, međutim, ocenjuje da ono što Orbana i Vučića čini pravim političkim prijateljima je sistem vladanja koji dele: Orban ga naziva iliberalnom demokratijom, politikolozi govore o kompetitivnom autoritarizmu.
"U tome je Orban učitelj Vučiću, a ovaj je sa izvesnim uspehom počeo da kopira mađarski sistem", ocenjuje švajcarski list.
"Javna uprava direktno radi u korist vladajuće partije i deo je njene klijentele. Pravosuđe kao korektiv u velikoj meri ne postoji. Izvršna vlast dodelom frekvencija i sufinansiranjem meša medijski sistem sve dok većina medija ne prenosi samo stav vlasti. I tu je Vučić naučio od Orbana", prenosi list.
List zaključuje da je tandem Mađarske i Srbije jedinstven u Evropi po proruskoj spoljnoj politici i iliberalnom modelu vladavine.
"Da li će tako ostati ili će se naći imitator drugde na Balkanu i u istočnoj i srednjoj Evropi, to zavisi od toga koliko će uspešno EU zbiti redove prema Moskvi. Odlučujuću ulogu će igrati trajanje i ishod rata u Ukrajini", zaključuje Noje cirher cajtung. (kraj) vbr/ivt/dj