Strategija zavadi pa vladaj

19:20 17. 05. 2026. FoNet | Vera Barišić

TALIN - Visoka predstavnica Evropske unije za spoljne poslove Kaja Kalas izjavila je danas u Talinu da administracija predsednika SAD Donalda Trampa ne voli ujedinjenu Evropi jer je smatra geopolitičkom silom s kojom mora ravnopravno da razgovara i pozvala zemlje EU da bilateralne dogovore postižu kroz zajedničke institucije.

Ona je na konferenciji "Lenart Meri" rekla da SAD, Kina, Rusija ne vole EU zato što je Unija, ako se drži zajedno i deluje složno, ravnopravna i jaka sila, dodavši da je velikim silama lakše da pregovaraju pojedinačno sa evropskim državama nego s blokom koji nastupa kao ravnopravan partner, preneo je Politiko.

Poruke poput "moji odnosi s vama su sjajni, ali ne volim Evropsku uniju" deo su strategije "zavadi pa vladaj", kazala je Kaja Kalas i dodala da je zbrinuta jer vidi da pojedine članice EU već pokazuju spremnost da samostalno grade odnose sa Vašingtnom, što dodatno slabi zajedničku evropsku poziciju. (kraj) vbr/bdr

Share: