Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel

KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2025 - All rights reserved
In medias (p)res
Dezinformacije vlasti
15:07 19. 02. 2025. FoNet | Sofija Vukajlović
BEOGRAD - U zemljama u kojima ne postoji razvijen nivo medijskih sloboda, borba protiv dezinformacija je zloupotrebljena u poliičke svrhe, izjavio je FoNetu novinar nedeljnika Vreme, Nedim Sejdinović i ukazao da smo u Srbiji svedoci takvih pokušaja.
Govoreći u serijalu razgovora In medias (p)ress, on podseća da je država više puta najavljivala da će se obračunati sa dezinformacijama, ali je siguran da bi se u ovoj političkoj konstalaciji to iskoristilo za kontrolu medijskih sloboda.
Sejdinović smatra da je borba protiv dezinformacija izuzetno kompleksno pitanje koje zahteva ozbiljan i dugotrajan proces i ocenjuje da su možda najbolji i jedini mogući putokaz za to iskustva zemalja Evropske unije (EU).
Kako je objasnio, taj proces podrazumeva uvođenje regulatornih pravila i kontrolu plasmana dezinformacija, podršku medijskom opismenjavanju i podizanje opšteg nivoa medijske pismenosti, da bi se građani obučili kako da prepoznaju dezinformacije.
U Srbiji se ne može govoriti o pozitivnim iskustvima sa regulatornim telom, rekao je Sejdinović i ocenio da je ovo što se trenutno dešava Regulatornim telom za elektronske medije (REM) nešto najgore što nam se desilo.
Prema njegovom mišljenju, REM nikada nije ni radio svoj posao kako treba u bilo kojem političkom kontekstu.
Ukoliko bi REM pravilno radio svoj posao, verujem da bi naša medijska scena bila neuporedivo bolja, istakao je Sejdinović i podsetio da "mi uvek ulazimo u tu zamku da pronalazimo neka nova sistemska rešenja, a da prethodna rešenja nikada nisu sprovedena u delo".
Osvrćući se na izveštavanje Radiotelevizije Srbije (RTS), on je ocenio da u Javnom servisu postoji politička mimikrija, mada RTS nikada nije pao na nivo tabloida.
Uprkos tome, RTS u kontekstu političkog pluralizma i otvaranja prostora za javnu debatu i izveštavanja u interesu građana nije na visini zadatka, smatra Sejdinović.
Prema njegovom viđenju, za vlast je uvek zgodno da napada RTS, kako bi kod svojih birača stvorila utisak da je to "opoziciona televizija, što je potpuno besmisleno"
Komentarišući odnos predsednika Srbije Aleksandra Vučića prema medijima, Sejdinović je predočio da je Vučić navikao da se mediji i novinari prema njemu ponašaju kao prema "vrhovnom božanstvu" i da veoma loše reaguje kada čuje bilo kakve naznake ozbiljnog novinarstva i kritičkog pitanja.
Kako je protumačio, to je deo Vučićevog karaktera, koji ne može da podnese drugčije mišljenje ili konkretno i ozbiljno pitanje.
Cilj vlasti je da javnost nezavisne novinare ne prepozna kao profesionalce koji rade svoj posao u interesu građana, nego da ih prikaže kao pristrasne ljude koji rade po nečijem nalogu da bi je ugrozili, zaključio je Sejdinović. (kraj) zvs/sv