Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel
KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2024 - All rights reserved
Stigma
Žene dominiraju
16:09 10. 12. 2024. FoNet | Bojana Milovanović
BEOGRAD - Žene brojnošću dominiraju pravosuđem Srbije, izjavila je FoNetu vanredna profesorka Pravnog fakulteta u Beogradu Vanja Bajović, koja smatra da su u tom pogledu "muškarci možda malo ugroženi kada je reč o sudijskim i javnotužilačkim funkcijama".
"Ako pogledate strukturu pravosuđa, mnogo je više žena nego muškaraca. Čak i kod mene na fakultetu na Katedri za krivično pravo imamo veći broj ženskih članova nego muških", kazala je Bajović u serijalu razgovora Stigma.
Ona dodaje i da se na Pravni fakultet upisuje više devojaka nego momaka. Studentima i studentkinjama zajedničko je to da pokazuju interesovanje baš za materiju kojom se ona bavi - krivično pravo.
"Krivica se tradicionalno percipira kao muško zanimanje, imajući u vidu da se i kriminal tradicionalno percipira kao muška stvar. Ako pogledate zvanične statistike, i dalje je veći broj muškaraca, izvršilaca krivičnih dela, nego žena. Pretpostavljam da možda ta klijentela ima neke rodne stereotipe, pa onda preferira muške advokate, ali ni to ne mora da bude pravilo", navodi Bajović.
Ona dodaje da je krivično pravo povezano i sa psihologijom, najdubljim sferama ljudske psihe.
"Što se tiče žena u krivičnom pravu, možda su one po prirodi emotivnije, empatičnije. Ipak ni tu mogu da generalizujem", rekla je Bajović.
Osvrnula se i na položaj njenih koleginica koje se bave advokaturom, koja je, prema njenoj oceni, komplikovana za organizaciju porodičnog života.
Kako je obrazložila, "advokatura zahteva od žene mnogo odricanja, posebno posao krivičnog advokata, traži da ste dostupni klijentima 24 sata dnevno".
"To podrazumeva odlazak u sudnicu, zatvore, na uviđaje. To je zahtevno, ako pokušavate da balansirate sa porodičnim obavezama", konstatovala je Bajović.
Njeni prvi koraci u karijeri bili su u pravosuđu, u tadašnjem Drugom opštinskom sudu u Beogradu. Posle toga počinje rad na Pravnom fakultetu. Na tom putu nije imala većih prepreka zato što je žena.
"Jedino, s čim sam se susrela, to je kada sam krenula da radim na Fakultetu i kada sam još bila asistent, da su mi pojedine kolege govorile da su mislile da sam muško, čitajući moje radove i imajući u vidu da imam takvo ime koje može da bude i muško i žensko", priseća se Bajović.
Pored brojnih poslovnih obaveza, ona ističe da uspeva da organizuje porodični život. Olakšavajuća okolnost je rad od kuće, a tu je i podrška supruga.
"Moj posao ne zahteva samo predavanja studentima, tu su i naučna istraživanja, pisanja naučnih radova, a to je moguće raditi i od kuće. Imam veliku pomoć muža u odgajanju deteta", zaključila je Bajović. (kraj) zvs/bom
Tagovi: