Invalidska kolica nisu prepreka

12:31 23. 06. 2026. FoNet | Bojana Milovanović

BEOGRAD - Invalidska kolica ne moraju da budu životna kočnica, da odrede i definišu želje i put, izjavila je za FoNet Tea Nikolić (32), koja završava doktorske studije, radi kao novinarka na televiziji i ruši predrasude.

"Znam kako je i hodati i ne hodati. Prepreke postoje, možda, pre svega u glavi. Ako vi odlučite da bude prepreka, prepreka je. Ako pronađete snage i odlučite da nastavite dalje, onda se funkcioniše normalno. Naravno, uz veliku pomoć i podršku porodice", napominje sagovornica FoNetovog serijala Stigma.  

Tea Nikolić je rođena kao zdravo dete, a onda su tokom osnovne škole počeli zdravstveni problemi zbog kojih je danas vezana za invalidska kolica. Ipak, to je nije omelo da završi osnovne studije novinarstva na Fakultetu za kulturu i medije, upiše master Transdisciplinarne studije savremene umetnosti i medija, a potom i doktorske studije. Već pet godina je deo tima televizije Nova i emisije "Među nama".

Za sebe kaže da je "sasvim obična devojka" - voli svoj posao, rad na terenu, putovanja, prijatelje i životinje. Ipak, nije sve idealno. Govoreći o svakodnevici, Tea Nikolić ukazuje da najveći izazov nije njeno stanje, već nepristupačnost grada.

"Beograd nije dovoljno pristupačan. Često je potrebno da neko bude sa vama - da pomogne da pređete ulicu, savladate ivičnjak ili dođete od tačke A do tačke B. Gradski prevoz nije u potpunosti prilagođen", nižu se problemi u funkcinisanju za osobe sa invaliditetom.

Ističe da je tokom obrazovanja imala sreću da pohađa privatni fakultet koji je infrastrukturno prilagođen osobama koje koriste kolica - sa rampama, liftovima i nesmetanim pristupom učionicama.

Prema njenim rečima, upravo nedostatak pristupačnosti često predstavlja razlog zbog kojeg mnoge osobe sa invaliditetom ne nastavljaju školovanje nakon srednje škole.

"Nije problem u želji ili sposobnosti, već u uslovima. Dovoljno je da ispred vas stoje dva ili tri stepenika i to postaje ozbiljna prepreka", objašnjava Tea Nikolić.

Posebno naglašava važnost porodične podrške.

"Moji roditelji nisu odustali. Uvek su bili uz mene i mislim da neko ko ima takvu podršku može samo da ide napred", istakla je FoNetova sagovornica.

Govoreći o diskriminaciji, navodi da lično nije imala veća negativna iskustva tokom školovanja ni na poslu.

"Nisam ni u jednom trenutku doživela neki vid diskriminacije. Znam da u ovakvom društvu u kojem mi živimo to zvuči čudno, pošto ljudi za mnogo bezazlenije stvari dožive diskriminaciju. Ipak, ja to stvarno nisam doživela ni tokom školovanja, ni u gimnaziji, ni na fakultetu, niti danas kada radim. Možda je to zato što otvoreno pričam o tome i nemam problem da odgovorim na pitanja", konstatovala je ona.

S druge strane, smatra da društvo i dalje nije dovoljno prilagođeno potrebama osoba sa invaliditetom - od nedostatka pristupačnih pešačkih prelaza i parking mesta, nedostatka rampi, do neprilagođenih muzeja, galerija i javnih službi.

"Institucije uglavnom nisu pristupačne. Na primer, ako želite da obnovite pasoš, opet će vas sačekati stepenište i najčešće neki čuvar koji će da kaže: 'Pa, kako vi mislite da uđete sa kolicima?' Da, mislim da uđem.  Mogao si, na primer, da ponudiš pomoć, a ne to da prokomentarišeš", priseća se situacija i prepreka koje je doživljavala pokušavajući da obavi neke sasvim regularne stvari.

"Beograd mora da bude prilagođen svima. Ako je u glavnom gradu tako, ne smem ni da pomislim kakva je situacija u ostatku Srbije", navela je Tea Nikolić koju prepreke nisu obeshrabrile i ubile volju da napreduje. 

"Prosto nastavite da funkcionišete, da se borite, da idete dalje. Ima momenta kada vam je potrebno vreme da prihvatite, da se snađete, da sažvaćete neke stvari, da ih svarite. Ali kada se taj proces završi, onda može da bude lagano", kazala je Tea Nikolić. (kraj) djv/vbr/bom

Share: