Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel
KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2024 - All rights reserved
Društvo
Spiri ukida samostalnost
20:07 29. 11. 2024. FoNet | Leposava Čolić
BEOGRAD - Povlačenje najavljenih izmena Zakona o visokom obrazovanju samo je pokušaj vlasti da prikrije ono što se "iza brda valja", daleko veću opasnost koju nosi ukidanje finansijske samostalnosti državnih univerziteta, izjavila je za Demostat docentkinja na Filozofskom fakultetu u Beogradu Milica Vesković Anđelković.
Ona tvrdi da će to uslediti nakon uvođenja sistema za pripremu, izvršenje, računovodstvo i izveštavanje (SPIRI).
Vesković Anđelković ukazuje da to u praksi znači ukidanje autonomije univerziteta, koja je zakonom zagarantovana.
Programom SPIRI predviđeno je ukidanje žiro-računa visokoškolskih ustanova, a umesto njih bi funkcionisali samo evidencioni računi fakulteta sa kojih se ne može plaćati.
Sav prihod koji fakulteti stiču od međunarodnih i domaćih projekata, samofinansirajućih studenata ili po nekom drugom osnovu, išao bi u državnu kasu.
Zarade profesora i drugog osoblja isplaćivale bi se preko resornog ministarstva, kao i troškovi koje bi država i sada trebalo da pokriva u određenom iznosu, ali ih izmiruje neredovno i znatno ispod stvarnih potreba.
Pokretanje programa SPIRI u visokom školstvu Ministartsvo finansija najavilo je prvo za početak prošle godine, potom je sve odloženo za 1. januar 2025, ali je potom prihvaćen zahtev univerziteta da se zbog tehničke nespremnosti i kratkog roka za obuku administracije i taj rok produži, pa je određen novi, 1. juli 2025.
U međuvremenu je akademska zajednica počela polako da shvata kako kod SPIRI programa nije reč o tehnološkom napretku i boljoj kontroli finansija, na šta vlast stavlja akcenat, nego o potpunom ukidanju i sadašnje delimične finansijske nezavisnosti fakulteta, čime se ruši autonomija visokog školstva.
Čitava dramaturgija oko najavljivanja pa povlačenja i odlaganja regulative, za Vasković Anđelković je potvrda da se radi o veštoj manipulaciji koju je vlast sprovela uz dosta demagogije.
Kako se rok za primenu SPIRI programa približavao, a profesori polako postajali svesni o čemu se radi i pokazivali spremnost da se protiv toga pobune, bilo je neophodno da se ubaci druga tema.
To su bile izmene Zakona o visokom obrazovanju, koji je posle prvog reagovanja sa Beogradskog univerziteta povučen.
Vesković Anđelković je rekla da će se uvođenjem SPIRI programa u potpunosti pokoriti univerziteti, a profesori svesti na državne činovnike.
"Oduzimanjem žiro računa univerzitetima biće na udaru i plate profesora, koje se sada delom obračunavaju iz budžeta, a drugim delom iz sopstvenih prihoda. Sva preduzimljivost koju profesori imaju kako bi unapredili svoje znanje i ono što pružaju studentima, sva primanja koja univerzitet ima od tog rada i od samofinansirajućih studenata, išla bi u državni budžet, a profesori bi bili potpuno zavisni od države", rekla je ona.
Prema njenim rečima, to bukvalno znači da bi odlazak na stručne konferencije i njihovo organizovanje, štampanje knjiga i nabavka drugih sredstava za rad u potpunosti zavisili od dobre volje države.
"Profesori bi, ako se u to krene, bili državni službenici kao i bilo koji drugi, a odatle je samo korak do situacije kada se uslovljavaju da izlaze na mitinge, da forsiraju i predstavljaju kao 'stručnjake' ljude bliske vlastima koji brane razne malverzacije", navodi Vasković Anđelković.(kraj) is/lč/bdr
Tagovi: