Napredak i izazovi Srbije

09:41 13. 12. 2024. FoNet | Vesna Milosavljević

VAŠINGTON - Međunarodni monetarni fond (MMF) pohvalio je u novom Izveštaju o Srbiji, nakon četvrte revizije stend-baj aranžmana (SBA), napredak ostvaren u pogledu smanjenja fiskalnog deficita i javnog duga, ukazujući ujedno da je ključni izazov u narednom periodu održavanje fiskalnog deficita na nivou od najviše tri odsto bruto društvenog proizvoda (BDP).

Nakon zahteva srpskih vlasti za zaključenje 36-mesečnog Instrumenta koordinacije politike (PCI), MMF je konstatovao u Izveštaju da će PCI pomoći vlastima da "pokažu permanentnu posvećenost zdravim politikama, održe reformski zamah i učvrste fiskalnu disciplinu“, s obzirom na pažnju koju preusmeravaju na "ambiciozne javne investicije pod okriljem plana Skok u budućnost – Srbija Expo 2027".

Nalazi MMF o Srbiji, kako je navedeno, ukazuju na značajan napredak ostvaren u prethodnom periodu pod SBA aranžmanom.

Srbija je, prema oceni MMF, uspela da smanji fiskalni deficit i javni dug uprkos zahtevnim okolnostima, a poboljšana je i finansijska pozicija državnih preduzeća u energetskom sektoru. Monetarna politika je bila prudentna, što je dovelo do pada inflacije u okvir ciljnog raspona Narodne banke Srbije, dok su devizne rezerve dostigle rekordne nivoe. Ti rezultati su doprineli tome da Srbija prvi put dobije kreditni rejting investicionog ranga u oktobru 2024. godine, konstatovano je u Izveštaju.

Kao ključni izazov u narednom periodu navedeno je održavanje fiskalnog deficita na nivou od najviše 3 odsto BDP u periodu 2025-2027. godine kako bi se nastavilo smanjenje javnog duga do 45 odsto BDP-a u 2025. godine i na nižem nivou u narednim godinama. To će, smatra MMF, zahtevati pažljivo balansiranje prioritetnih javnih rashoda, uključujući i za javne investicije, sa fiskalnom disciplinom.

Kao drugi veliki izazov za srpske vlasti naveden je nastavak sprovođenja fiskalnih struktura i reformi državnih preduzeća, uključujući u energetskom sektoru, kako bi se doprinelo smanjenju fiskalnih rizika. To podrazumeva dalje jačanje finansijske pozicije energetskih državnih preduzeća, smanjenje fiskalnih rizika i jačanje energetske bezbednosti.

Jedan od ozbiljnih izazova, prema proceni MMF, biće unapređenje upravljanja javnim finansijama, upravljanja javnim investicijama, upravljanja fiskalnim rizicima i fiskalnom transparentnošću, kako bi se obezbedila vrednost za uložena sredstva u ambiciozne planove javnih investicija.

Nastavak reformi planiranja zaposljavanja u javnom sektoru, uključujući i u poreskoj administraciji, kao i sprovođenje kompleksnih reformi upravljanja državnim preduzećima, postavlja pred Srbiju, prema mišljenju MMF, takođe ozbiljne izazove.

MMF je istakao da je važno obezbediti i nastavak prudentne monetarne politike i finansijskog sektora kako bi se suprotstavili inflatornim pritiscima i očuvala finansijska stabilnost, a kao ključan je naveden i kontinuitet napora na diversifikaciji trgovinskih i investicionih partnerstava, uprkos ograničenjima u usklađivanju spoljne politike sa Evropskom unijom.

Prevazilaženje tih izazova, kako je naveo MMF, biće ključno za održavanje makroekonomske i finansijske stabilnosti Srbije, kao i za podsticanje inkluzivnog i održivog ekonomskog rasta u srednjem roku.

Izveštaj MMF obuhvata i dokumente koji predstavljaju odgovor vlasti Srbije na preporuke i zahteve tog fonda.

Prema priloženom Pismu o namerama koje su potpisali premijer Miloš Vučević, guvernerka Jorgovanka Tabaković i ministar finansija Siniša Mali, srpske vlasti izražavaju posvećenost nastavku ambicioznih reformi i održavanju makroekonomske stabilnosti.

Srpske vlasti su navele i da će otkazati postojeći stend-baj aranžman i umesto toga zahtevati odobrenje 36-mesečnog PCI koji će im, kako je navedneo, „pomoći da demonstriraju kontinuiranu posvećenost zdravim politikama, održe zamah reformi i obezbede fiskalnu disciplinu“.

U okviru najavljenih politika i mera objavljenih u dokumentu MMF, vlasti u Srbiji obavezuju se i da će se, kada su u pitanju plate u javnom sektoru, „striktno pridržavati usvojenih pravila i ograničenja rasta zarada u javnom sektoru“.

Najavljen je i „nastavak sprovođenja politike ograničenog rasta mase zarada u javnom sektoru u skladu sa fiskalnim pravilima“.

Povećanje plata u javnom sektoru biće ograničeno na nivo inflacije i rasta produktivnosti, odnosno neće biti ad hoc povećanja plata van utvrđenih pravila, navedeno je u Pismu o namerama srpskih vlasti, u kojem je najavljena i sveobuhvatna reforma sistema zarada u javnom sektoru, u cilju racionalizacije i povećanja efikasnosti.

Kada su u pitanju penzije, srpske vlasti su se obavezale na striktno poštovanje automatskih pravila indeksacije penzija, prema kojima će se penzije usklađivati samo sa inflacijom i 50 odsto rasta prosečne plate.

"Neće biti vanrednih povećanja penzija van utvrđenih pravila indeksacije", istakle su srpske vlasti u pismu upućenom MMF i najavile nastavak programa postepenog izjednačavanja uslova za prevremeno i starosno penzionisanje kako bi se osigurala dugoročna održivost penzionog sistema.

Srpske vlasti u dopisu MMF-u najavljuju i nastavak postepenog postrožavanja uslova za prevremeno penzionisanje, uključujući dalje povećanja starosne granice i minimalnog radnog staža.

Cilj je da se starosna granica za prevremeno penzionisanje postepeno izjednači sa starosnom granicom za redovno penzionisanje, što će doprineti smanjenju broja osiguranika koji koriste institut prevremenog penzionisanja, navedeno je u dokumentu koji je dostavljen MMF-u.

Cilj tih mera je osiguranje fiskalne održivosti, racionalizacija javnog sektora i dugoročna stabilnost penzionog sistema, što će doprineti makroekonomskoj stabilnosti zemlje, navedeno je u dopisu. (kraj) vem/dj

Share: