Podrška, ali na delu

15:10 13. 05. 2025. FoNet | Milena Vlajić

BRISEL - Poslanica Evropskog parlamenta (EP) iz Slovenije Irena Joveva izjavila je danas da nije "bukvalno" sa studentima u Srbiji, ali da je njena podrška od početka jasna i predstavlja podršku vrednostima Evropske unije, koje ne mogu da se brane samo na papiru, već i delima - kakva su studentska.

Irena Joveva je, posle razgovora sa studentima ultramaratoncima koji su trčali do Brisela, kazala da je podrška EP sve veća, da sve više evropskih poslanika razume i vidi šta se dešava, te šta radi režim, a šta ti mladi ljudi.

"Sve što oni rade jeste borba za lepšu i bolju budućnost, ne samo njih, nego svih nas", kazala je Irena Joveva, naglasivši podršku Evropske narodne partije (ENP) studentima, što je ozbiljan signal režimu u Srbiji, budući da je pridružena članica (ENP) Srpska napredna stranka.

Prema njenim rečima, ono što poslanici EP mogu da urade jeste da im poruče da nisu sami u njihovoj borbi, da ta borba jeste vredna, jer to što EU promoviše "ne sme da ostane u oblacima".

"Mi podržavamo vrednosti EU, nadgledamo, zahtevamo, imamo izveštaje, možemo i mnogo više nekih drugih stvari da radimo. Neću da pričam o sankcijama, ali one svakako moraju da budu ciljane", objasnila je Irena Joveva.

Govoreći o sankcijama, ona je pojasnila da misli na pojedince, a ne na sankcije usmerene protiv građana Srbije, jer oni to ne zaslužuju.

Povodom posete predsednika Evropskog saveta Antonija Košte Beogradu, Irena Joveva je kazala da on pre svega mora biti precizan, jasan i glasan zato što više ne sme da se dozvoli da predsednik Srbije Aleksandar Vučić iskorišćava takve sastanke kako bi pokazao svoju državnost, koja je, prema njenim rečima - sve, samo to nije.

Irena Joveva je navela da od predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajern očekuje da prestane da ignoriše situaciju, naglasivši i da ona nije rekla svoje.

Prema njenim rečima, Ursula fon der Lajen mora što pre da progovori, jer je nad njom prisutan veliki pritisak.

"Očekujem dela, ne papir", poručila je Irena Joveva.

Student Aleksandar Savić izjavio da je Brisel "epicenter demokratije", zbog čega je to bila logična destinacija nakon Strazbura.

Savić je naveo da su evroposlanici želeli da čuju studentsku stranu priče, šta je to što oni traže i kakva je situacija.

Prema njegovim rečima, nije siguran u to koliko su poslanici EP mogli da isprate situaciju preko medija, ali da su studenti svojim dolaskom u Brisel poslali totalno drugačiju poruku.

Posle sastanka u EP sa poslanicima iz Evropske narodne partije, socijaldemokratama, liberalima i zelenim, koje čine vladajuću koaliciju na nivou EU, studenti će se sastati i sa predsednikom Odbora za spoljnu politiku Davidom Mekalistarom, a tokom kasnog popodneva trebalo bi da posete i Komitet regiona i da razgovaraju sa čelnicima te institucije.

Studenti su pre ulaska u zgradu EP odali počast žrtvama pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu akcijom tokom koje su u tišini izuli patike u kojima su pretrčali bezmalo 2.000 kilometara, te uz njih položili cveće i crne papirne natpise sa godinama rođenja i smrti svih 16 žrtava tragedije. (kraj) vem/mv/mk

Share: