Korak ka preuzimanju NIS

17:16 24. 12. 2025. FoNet | Milena Vlajić

BEOGRAD - Predsednik Srbija centra (Srce) Zdravko Ponoš izjavio je danas da je predlog Zakona o utvrđivanju javnog i opšteg interesa za uvođenje nadzornog organa u Naftnoj industriji Srbije (NIS) samo korak koji omogućava da država Srbija preuzme upravljanje nad NIS i otvara mogućnost za sprovođenje nacionalizacije.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dobro zna da nacionalizacija nije konfiskacija, već to tako pokušava da predstavi svojim biračima. U mnogim ustavima piše da svojina obavezuje, da njena upotreba mora da služi opštem dobru i to je takozvana socijalna funkcija svojine, rekao je Ponoš.

To podrazumeva, na primer, da država može da oduzme zemljište koje se ne obrađuje i da ga da u zakup ili eventualno proda trećem licu uz pravičnu naknadu, izjavio je Ponoš, uz tvdnju da takvi modaliteti postoje u Francuskoj i Italiji. (kraj) vbr/mv/bdr

Share: