Agencijski servisi
U svetu gde je sve obmana - pričati istinu je revolucionarni čin.
Džordž Orvel

KONTAKTIRAJTE NAS
Fonet - 2004 - 2025 - All rights reserved
Privreda
Niko iz zone komfora
11:47 18. 07. 2025. FoNet | Ivana Šanjević
BEOGRAD - U Srbiji ne postoji nijedan zaključen korporativni ugovor o otkupu električne energije sa industrijskim potrošačem, ali nema ih ni u jednoj zemlji koja nije deo Evropske unije, izjavio je FoNetu direktor CWP za regulatorne i poslove tržišta električne energije Marko Janković i dodao da je AmCham važan kanal komunikacije privrede sa institucijama.
Janković je istakao da PPA ugovori postoje otkad postoji trgovina strujom, ali se u novom modelu tržišta električne energije, korporativni PPA ugovori bave otkupom električne energije iz obnovljivih izvora (OIE).
Obnovljivi izvori su specifični proizvođači električne energije, jer oni struju ne mogu proizvoditi u svakom trenutku, već "kada sunce sija i vetar duva". Sa druge strane, električna energija je konstantna potreba u svakom satu, u svakom trenutku, podsetio je Janković.
Prema njegovim rečima, korporativni PPA ugovori se direktno zaključuju između proizvođača struje i krajnjeg kupca, pa zato proizvođači OEI imaju potrebu da zaključe dugoročni ugovor o otkupu električne energije, dok kupci, odnosno industrijski potrošači, žele aktivno da učestvuju u zelenoj tranziciji.
Sve velike kompanije svetske i evropske se zalažu za zelenu tranziciju, čistiju životnu sredinu i one u svojim politikama i ESG strategijama imaju za cilj smanjenje CO2 otiska, objasnio je Janković.Kako je precizirao, postoje dve vrste PPA ugovora, fizički kao dugoročan ugovor u kojem kupac i proizvođač dogovaraju ugovor o snabdevanju po unapred određenoj ceni, odnosno finansijski ugovor, koji podrazumeva mehanizam za fiksiranje cene između dve strane bez fizičke isporuke električne energije.
Ako biste me pitali šta će pre biti ostvareno u Srbiji, mislim da će to biti koncept finansijskog PPA ugovora. To nije ništa drugo, nego velika korpa kompromisa svih strana, naglasio je Janković.
On smatra da Srbija ima dovoljno dobar solar i dovoljno vetra, jake podsticaje kroz državne aukcije o dodeli premije za obnovljive izvore, kao i likvidnu berzu električne energije.
Srbija ima uspostavljene sve tržišne aktivnosti i procese na isti način kako je to, manje više, uređeno na razvijenim tržištima EU, dodao je Janković i objasnio da i banke shvataju da ne mogu da ne podržavaju granu industrije koja se bavi tržištem električne energije.
Prema njegovim rečima, Srbija ima sve uslove da se sklopi korporativni PPA ugovor, ali to još nije urađeno, jer niko ne želi da izađe iz zone komfora.Volimo da radimo stvari koje su nam poznate, ne volimo da rizikujemo i ne volimo da idemo u nepoznato, a ako govorimo o kupcima električne energije, ako pričamo o industriji, ona je naučila da kupuje struju tako što potpisuje ugovor sa snabdevačem godinu za godinu, ilustrovao je Janković.
Govoreći o kompaniji u kojoj radi CWP Global, Janković je rekao da su vetropark Vetrozelena i solarni park Solarina elektrane sa najvećom instaliranom snagom u Srbiji.
Mi smo imali sreću da budemo pobednici obe aukcije koje je održalo Ministarstvo energetike sa svoja dva projekta i na tim aukcijama zaključili smo ugovore sa državom za 70 odsto proizvodnje. Sada imamo 30 odsto proizvodnje, ili potencijala, da aktivno učestvujemo u potpisivanju prvog korporativnog ugovora sa industrijom u Srbiji, naglasio je on.
Janković je izneo očekivanje da bi to moglo biti već do kraja godine, smatrajući da će partner u tom zajedničkom biznisu verovatno biti Elektroprivreda Srbije (EPS).
Nije isključeno da bude i neki drugi trgovac, dodaje on, ali ukazuje da EPS drži više od 95 odsto potrošača i verovatno će biti neophodan za primenu privih korporativnih ugovora, kao sigurnost kupcima struje.
Janković je rekao i da CWP Global ima dugoročni ugovor sa EPS, po kojem joj isporučuje teravat sati struje godišnje, dok je ukupna godišnja potrošnja Srbije 30 teravat sati.
Navodeći da je kompanija u kojoj radi članica Američke privredne komore (AmCham), Janković je istakao da je uloga Komore važna u edukaciji kada je reč o novim temama koje se bave pitanjima energetike i zelene tranzicije.
Druga važna uloga AmCham je da bude glas malih, ako pričamo o kupcima i malim učesnicima na tržištu, prema institucijama, rekao je on.
U procesima usvajanja zakonske i podzakonske regulative, AmCham može da bude kanal delegiranja komentara i sugestija prema institucijama, a u ovom slučaju prema Ministarstvu energetike, zaključio je Janković. (kraj) zvs/ivt/dj